OS-programmet, schemat och datumen

Den 3 augusti kommer Sommar-OS i Rio 2016 att invigas och pågå under 18 dagar till och med den 21 augusti då avslutningsceremonin kommer att hållas.

Augusti 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Invigning
Bågskytte
Friidrott
Badminton
Basket
Boxning
Kanotslalom
Kanotsprint
Cykling Landsväg
Cykling Bana
BMX
Terrängcykling
Simhopp
Ridsport
Fäktning
Landhockey
Fotboll
Golf
Artistisk gymnastik
Rytmisk gymnastik
Gymnastik trampolin
Handboll
Judo
Modern femkamp
Rodd
Rugby
Segling
Skytte
Simning
Konstsim
Bordtennis
Taekwondo
Tennis
Triathlon
Beachvolleyball
Inomhusvolleyball
Vattenpolo
Tyngdlyftning
Brottning
Avslutning

OS-schemat och OS-programmet för den 20 augusti

12:30 Golf, damer, fjärde och avslutande ronden (Anna Nordqvist och Pernilla Lindberg)
13:30 Badminton, herrar, singel, bronsmatch
13:30 Badminton, herrar, singel, final
14:00 Kanot, herrar, K1, 200 m, B-final (Petter Menning)
14:00 Taekwondo, damer, 67 kg, första omgången
14:07 Kanot, herrar, K1, 200 m, final
14:14 Kanot, herrar, C2, 1 000 m, final
14:32 Kanot, damer, K4, 500 m, final
14:49 Kanot, herrar, K4, 1 000 m, final
15:00 Brottning, herrar, 86 kg, kval
15:00 Brottning, herrar, 125 kg, kval
15:00 Modern femkamp, herrar, simning (1)
15:20 Rytmisk gymnastik, damer, kval
15:30 Brottning, herrar, 86 kg, första omgången
15:30 Brottning, herrar, 125 kg, första omgången
16:00 Simhopp, herrar, 10 m, semifinal
16:00 Triathlon, damer, final (Lisa Nordén)
16:30 Basket, damer, bronsmatch
16:30 Handboll, damer, bronsmatch
16:40 Vattenpolo, herrar, match om placering 7—8
17:00 Modern femkamp, herrar, fäktning (2)
17:30 Cykel, mountainbike, damer, final (Jenny Rissveds)
17:40 Gymnastik, rytmisk gymnastik, damer, kval
18:00 Fotboll, herrar, bronsmatch (Mineirão-stadion, Belo Horizonte)
18:00 Vattenpolo, herrar bronsmatch
18:00 Volleyboll, damer, bronsmatch
19:00 Boxning, damer, 51 kg, final
19:15 Boxning, herrar, 56 kg, final
20:00 Boxning, herrar, 75 kg, final
20:00 Modern femkamp, herrar, ridning (3)
20:00 Taekwondo, damer, 67 kg, kvartsfinaler
20:20 Rytmisk gymnastik, damer, final
20:30 Basket, damer, final
20:30 Handboll, damer, final
21:00 Brottning, herrar, 86 kg, återkval
21:00 Brottning, herrar, 125 kg, återkval
21:30 Simhopp, herrar, höga hopp, final
21:30 Vattenpolo, herrar, match om placering 5—6
22:00 Brottning, herrar, 86 kg, bronsmatch
22:30 Brottning, herrar, 86 kg, final
22:00 Taekwondo, damer, 67 kg, semifinaler
22:15 Taekwondo, herrar, 80 kg, semifinaler
22:30 Fotboll, herrar, final (Maracanã)
22:50 Vattenpolo, herrar, final
23:00 Brottning, herrar, 125 kg, bronsmatch
23:00 Modern femkamp, herrar, skytte och löpning (4+5)
23:30 Brottning, herrar, 125 kg, final
01:00 Taekwondo, damer, 67 kg, återkval
01:15 Taekwondo, herrar, 80 kg, återkval
01:30 Friidrott, damer, höjd, final (Sofie Skoog)
01:55 Friidrott, herrar, spjut, final
02:00 Friidrott, herrar, 1 500 m, final
02:00 Taekwondo, damer, första bronsmatchen
02:15 Friidrott, damer, 800 m, final
02:15 Taekwondo, herrar, 80 kg, första bronsmatchen
02:30 Friidrott, herrar, 5 000 m, final
02:30 Taekwondo, damer, 67 kg, andra bronsmatchen
02:45 Taekwondo, herrar, 80 kg, andra bronsmatchen
03:00 Friidrott, damer, 4×400 m, final
03:00 Taekwondo, damer, 67 kg, final
03:15 Taekwondo, herrar, 80 kg, final
03:15 Volleyboll, damer, final
03:35 Friidrott, herrar, 4×400 m, final

OS-schemat och OS-programmet för den 21 augusti

13:30 Brottning, herrar, 65 kg, kval
13:30 Brottning, herrar, 97 kg, kval
14:00 Brottning, herrar, 65 kg, första omg
14:00 Brottning, herrar, 97 kg, första omg
14:30 Friidrott, herrar, maraton, final
14:30 Volleyboll, herrar, bronsmatch
15:30 Handboll, herrar, bronsmatch
16:00 Gymnastik, rytmisk gymnastik, damer, lagtävling, kval
16:30 Basket, herrar, bronsmatch
16:50 Gymnastik, rytmisk gymnastik, damer, lagtävling, final
17:30 Cykel, mountainbike, herrar, final
17:45 Brottning, herrar, 65 kg, återkval
17:45 Brottning, herrar, 97 kg, återkval
18:15 Volleyboll, herrar, final
18:35 Brottning, herrar, 65 kg, bronsmatch
18:55 Brottning, herrar, 65 kg, final
19:00 Boxning, damer, 75 kg, damer final
19:00 Handboll, herrar, final
19:15 Boxning, herrar, 52 kg, final
19:25 Brottning, herrar, 97 kg, bronsmatch
19:45 Brottning, herrar, 97 kg, final
20:00 Boxning, herrar, 64 kg, final
20:15 Boxning, herrar, +91 kg, final
20:45 Basket, herrar, final
01:00 Avslutningsceremoni