Den svenska OS-truppen

De första uttagningarna för Sveriges OS-trupp till Rio 2016 är nu klara, se nedan.

Vilka aktiva kan bli uttagna i OS-truppen?

Att en aktiv får delta i Rio-OS beror på flera faktorer. Först och främst så måste Sverige ha tilldelats en kvotplats på grund av världsrankingen eller olika kvaltävlingar. Sveriges Olympiska Kommitté utser vilka svenskar som ska bli uttagna i OS-truppen och har sin egna kriterier. Reglerna för att kvala sig till OS kan vara olika från gren till gren men många sporter har kvalgränser som atleterna måste klara av för att få delta i OS. Dels måste den aktive klara kvalgränsen för att få delta i OS och sedan kriterierna för att bli uttagen av SOK.

Sveriges OS-trupp till Rio 2016

Badminton

Henri Hurskainen

Bordtennis

Herrlag
Pär Gerell (singel/lag)
Kristian Karlsson (singel/lag)
Mattias Karlsson (lag)
Anton Källberg (lag, reserv)
Li Fen (singel)
Matilda Ekholm (singel)

Boxning

Anna Laurell Nash, 75 kg

Brottning

Sofia Mattsson, 53kg
Fredrik Schön, 98 kg
Henna Johansson, 63 kg
Jenny Fransson, 69 kg
Johan Eurén, 130 kg
Johanna Mattsson, 58 kg
Zakarias Berg, 85 kg

Bågskytte

Christine Bjerendahl

Cykel

Emma Johansson, tempo och linjelopp
Emilia Fahlin, landsväg / lag
Sara Mustonen, landsväg / lag
Jenny Rissveds, MTB

Fotboll

Herrlag:
Adam Lundqvist, Elfsborg
Adnan Maric, Swansea
Alexander Fransson, Basel
Alexander Leksell, IFK Göteborg
Alexander Milosevic, Besiktas
Ali Suljic, Chelsea
Andreas Linde, Molde
Astrit Ajdarevic, ÖSK
Jacob Une Larsson, Djurgårdens
Jesper Johansson, GAIS
Joakim Nilsson, Elfsborg
Ken Sema, Östersund
Mikael Ishak, Randers
Muamer Tankovic, AZ Alkmaar
Noah Sonko Sundberg, GIF Sundsvall
Pa Konate, Malmö FF
Robin Quaison, Palermo
Sebastian Starke Hedlund, Kalmar FF
Simon Tibbling, Groningen
Valmir Berisha

Damlag:
Caroline Seger, Lyon
Elin Rubensson, Göteborg
Emilia Appelqvist, Djurgården
Emma Berglund, Rosengård
Fridolina Rolfö, Linköping
Hedvig Lindahl, Chelsea
Hilda Carlén, Piteå
Jessica Samuelsson, Linköping
Jonna Andersson, Linköping
Kosovare Asllani, Manchester City
Linda Sembrant, Montpellier
Lisa Dahlkvist, Örebro
Lotta Schelin, Rosengård
Magdalena Eriksson, Linköpin
Nilla Fischer, Wolfsburg
Olivia Schough, Eskilstuna
Sofia Jakobsson, Montpellier
Stina Blackstenius, Linköping

Friidrott

Angelica Bengtsson, stavhopp
Axel Härstedt, diskus
Charlotta Fougberg, friidrott
Daniel Ståhl, diskus
Erika Kinsey, höjdhopp
Khadijatou Sagnia, längdhopp
Kim Amb, spjut
Lovisa Lindh, 800 m
Melker Svärd Jacobsson, stavhopp
Meraf Bahta, 5000m
Michaela Meijer, stavhopp
Michel Tornéus, längdhopp
Perseus Karlström, gång
Sara Lahti, 10 000m
Sofie Skoog, höjdhopp
Susanna Kallur, 100 m häck

Golf

Anna Nordqvist
David Lingmerth
Henrik Stenson
Pernilla Lindberg

Gymnastik

Emma Larsson, artistisk gymnastik

Gång

Perseus Karlström

Handboll

Damlag:
Angelica Wallén, Toulon St Cyr (Skuru)
Bella Gulldén, CSM Bukarest
Carin Strömberg, Skuru (Viborg)
Filippa Idéhn, Esbjerg
Frida Tegstedt, Issy Paris
Jamina Roberts, Tvis Holstebro
Jenny Alm, Esbjerg
Johanna Bundsen, Sävehof
Linn Blohm, Tvis Holstebro (Midtjylland)
Linnea Torstenson, CSM Bukarest
Loui Sand, Sävehof
Michaela Ek, Silkeborg-Voel (Ringkøbing)
Nathalie Hagman Tvis Holstebro (Nykøbing/Falster)
Sabina Jacobsen, Midtjylland

Reserver:
Hanna Blomstrand, Lugi
Martina Thörn, Midtjylland

Herrlag:
Andreas Nilsson, Veszprem
Fredrik Petersen, Malmö
Jerry Tollbring, IFK Kristianstad
Jesper Nielsen, Füchse Berlin
Jim Gottfridsson, Flensburg-Handewitt
Johan Jakobsson, Flensburg-Handewitt
Jonathan Stenbäcken, Lemgo
Kim Andersson, Ystads IF
Lukas Nilsson, Ystads IF
Mattias Andersson, Flensburg-Handewitt
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen
Philip Stenmalm, Kolding Köpenhamn
Tobias Karlsson, Flensburg-Handewitt

Reserver:
Albin Lagergren, IFK Kristianstad
Mikael Aggefors, Ålborg

Judo

Marcus Nyman, 90 kg
Martin Pacek, 100 kg
Mia Hermansson, 63 kg
Robin Pacek, 81 kg

Kanot

Karin Johansson, K2 500m
Linnea Stensils, K1 200m
Petter Menning, K1 200m
Sofia Paldanius, K2 500m

Kanotslalom

Isak Öhrström

Ridsport

Dressyr lag:
Juliette Ramel
Patrik Kittel
Therese Nilshagen
Tinne Vilhelmson Silfvén

Fälttävlan lag:
Sara Algotsson
Anna Nilsson
Frida Andersén
Linda Algotsson, reserv
Ludwig Svennerstål

Hoppning lag:
Rolf-Göran Bengtsson
Henrik von Eckermann
Malin Baryard
Peder Fredricsson

Tinne Vilhelmson Silfvén, dressyr
Patrik Kittel, dressyr

Rodd

Anna Malvina Svennung, singelsculler

Segling

Anton Dahlberg, 470
Fredrik Bergström, 470
Hanna Klinga, 49er FX
Jesper Stålheim, Laser
Josefin Olsson, Laser Radial
Lisa Ericson, 49er FX
Max Salminen, Finnjollle

Simning

Erik Persson, 200m bröstsim
Ida Lindborg, lagkapp
Ida Marko Varga, 4×100 m frisim och 4×200 m frisim
Jennie Johansson, 100m bröstsim
Louise Hansson, lagkapp
Michelle Coleman, lagkapp
Sarah Sjöström, 100m fjäril, 50- 100- och 200m frisim
Simon Sjödin, 200m medley
Sophie Hansson, 100m bröstsim
Stina Gardell, lagkapp
Therese Alshammar, 50 m frisim
Lag 4x100m medley damer
Lag 4x100m frisim damer
Lag 4x200m frisim damer

Skyttesport

Marcus Svensson, lerduva
Stefan Nilsson, lerduva
Håkan Dahlby, dubbeltrap

Taekwondo

Elin Johansson, 67 kg
Nikita Glasnovic, 57 kg

Tennis

Johanna Larsson

Triathlon

Lisa Nordén

Tyngdlyftning

Angelica Roos, 58 kg