Kalender och tv-tider Sommar-OS 2016

Tv-tiderna och kalendern för sommar-OS i Rio kommer du att kunna se på denna sida.

Viasat kommer att stå för sändningarna under sommar-OS i Rio. TV3 kommer att vara huvudkanalen tillsammans med TV10 där de kommer att visa de mest intressanta händelserna med Niklas Jihde, Carolina Klüft och Ola Wenström i studion.

Viasat har även utökat sitt kanalutbud under OS med hela 12 ytterligare sportkanaler för att täcka in så mycket som möjligt; Viasat OS 1-6, Viasat OS Golf, Viasat OS Handboll, Viasat OS Sport, Viasat OS Ridsport, Viasat OS Tennis och Viasat OS Fotboll.

Givetvis kommer du även att kunna följa allt som händer i sommar-OS på webben genom Viasat streamingtjänst Viaplay.

Gå till Viaplay för att se Rio-OS >

Notera att tv-tiderna och tv-tablån nedan är preliminära och kan komma att ändras. Vi kommer att göra ändringar i tablån allteftersom men vi tar inget ansvar om det skulle finnas några felaktigheter.

Tiderna i tv-tablån är i svensk tid.

Tryck på vilken dag, sport och/eller kanal du vill sortera efter. Om du vill återställa dina val så trycker du på knappen återställ.

Sortera per dag:

Sortera per sport:

Sortera per kanal:

Gå till Viaplay för att se Rio-OS >

Tv-tiderna och tablån för Sommar-OS 2016

20 augusti – lördag
12:00 Golf, damer, dag 4 TV3, Viasat Sport, Viasat OS Golf Viaplay
13:30 Badminton, herrar TV10, Viasat OS 5 Viaplay
14:00 Kanot, herrar/damer TV3, Viasat Sport, Viasat OS 4 Viaplay
15:00 Rytmisk gymnastik Viasat OS 3 Viaplay
16:00 Triathlon, damer TV3, Viasat Sport, Viasat OS 1 Viaplay
16:00 Simhopp, semifinal, herrar, 10 meter Viasat OS 2 Viaplay
16:00 Golf, damer, dag 4 TV10 Viaplay
16:20 Basket, damer, bronsmatch Viasat OS 6 Viaplay
16:20 Handboll, damer, bronsmatch TV3 Sport Viaplay
17:30 Mountainbike, cross-country, damer Viasat OS 5 Viaplay
17:35 Rytmisk gymnastik Viasat OS 3 Viaplay
18:00 Fotboll, herrar, bronsmatch Viasat Fotboll, Viasat OS 4 Viaplay
19:00 Boxning Viasat OS 2 Viaplay
19:00 Modern femkamp, herrar, fäktning Viasat OS 6 Viaplay
20:15 Rytmisk gymnastik Viasat OS 3 Viaplay
20:20 Modern femkamp, herrar, banhoppning Viasat OS 6 Viaplay
20:20 Handboll, damer, final TV3, TV3 Sport, Viasat Sport Viaplay
20:30 Basket, damer, final TV10, Viasat OS 5 Viaplay
21:20 Vattenpolo, herrar, 5-6:e plats Viasat OS 1 Viaplay
21:20 Simhopp, final, herrar Viasat OS 2 Viaplay
22:20 Fotboll, herrar, final TV3, Viasat Fotboll, Viasat Sport Viaplay
22:30 Vattenpolo, herrar, final TV10, Viasat OS 1 Viaplay
23:00 Modern femkamp, herrar, skytte/löpning Viasat OS 6 Viaplay
01:00 Taekwondo TV10, Viasat OS 2 Viaplay
01:00 Friidrott Viasat OS 1 Viaplay
01:30 Friidrott TV3, Viasat Sport, Viasat OS 6 Viaplay
01:45 Friidrott Viasat OS 4 Viaplay
03:05 Volleyboll, damer, final TV10, Viasat OS 3 Viaplay
21 augusti – söndag
13:30 Brottning, herrar TV10, Viasat OS 5 Viaplay
14:20 Friidrott, maraton, herrar TV3, Viasat Sport, Viasat OS 1 Viaplay
14:20 Volleyboll, herrar, bronsmatch Viasat OS 4 Viaplay
15:20 Handboll, herrar, bronsmatch TV3 Sport Viaplay
16:00 Rytmisk gymnastik Viasat OS 3 Viaplay
16:20 Basket, herrar, bronsmatch TV10, Viasat OS 2 Viaplay
17:30 Mountainbike, cross-country, herrar Viasat OS 6 Viaplay
17:45 Brottning, fristil, herrar Viasat OS 5 Viaplay
18:15 Volleyboll, herrar, final TV10, Viasat OS 1 Viaplay
19:00 Handboll, herrar, final TV3, TV3 Sport, Viasat Sport Viaplay
19:00 Boxning Viasat OS 4 Viaplay
20:45 Basket, herrar, final TV3, Viasat Sport, Viasat OS 2 Viaplay
01:00 Avslutningsceremoni TV3, Viasat Sport, Viasat OS 1 Viaplay