Den svenska OS-truppen 2012

Än är det inte avgjort vilka namn som kommer att representera Sverige i Sommar-OS i London 2012. Det pågår fortfarande kval och SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, har meddelat att den sista dagen för att anmäla en deltagare är den 9:e juli. dock har vi listat de aktiva som i nuläget är uttagna i truppen och självklart kommer vi att uppdatera denna lista löpande och slutligen presentera hela truppen. I OS-truppen hittar vi vi hittar en del välbekanta namn som Christian Olsson i tresteg, Carolina Klüft i längdhopp, Emma Green Tregaro i höjdhopp, Emma Johansson på cyckel och Jörgen Persson i bordtennis.

Nu är hela den Svenska truppen till London-OS klar. Totalt är det 135 aktiva som är uttagna + ett antal reserver. Hela listan med alla atleter för respektive sport hittar du nedan.

Truppen till Sommar-OS i London 2012

Badminton (1 aktiv)

Henri Hurskainen

Bordtennis (4 aktiva)

Kristian Karlsson
Jens Lundqvist
Jörgen Persson
Pär Gerell

Boxning (3 aktiva)

Anna Laurell
Anthony Yigit
Salomo N´tuve

Brottning (6 aktiva)

Henna Johansson
Jenny Fransson
Jimmy Lidberg
Johan Eurén
Robert Rosengren
Sofia Mattsson

Bågskytte (1 aktiv)

Christine Bjerendal

Cykel (5 aktiva)

Alexandra Engen
Emilia Fahlin
Emma Johansson
Gustav Larsson
Isabelle Söderberg

Fotboll (22 aktiva)

Damlaget (22 aktiva)

Annica Svensson
Antonia Göransson
Caroline Seger
Charlotta Schelin
Emma Berglund
Hedvig Lindahl
Jessica Landström
Johanna Almgren
Kosovare Asllani
Kristin Hammarström
Lina Nilsson
Linda Sembrant
Lisa Dahlkvist
Madelaine Edlund
Malin Levenstad
Marie Hammarström
Nilla Fischer
Sara Thunebro
Sofia Jakobsson
Sofia Lundgren
Stina Segerström
Susanne Moberg

Friidrott (9 aktiva)

Alhaji Jeng
Angelica Bengtsson
Carolina Klüft (deltar ej pga skada)
Ebba Jungmark
Emma Green Tregaro
Isabellah Andersson
Jessica Samuelsson
Moa Hjelmer
Michel Torneus

Gymnastik (1 aktiv)

Jonna Adlerteg

Handboll (30 aktiva)

Herrlaget (15 aktiva)

Andreas Nilsson
Dalibor Doder
Fredrik Petersen
Johan Jakobsson
Johan Sjöstrand
Jonas Källman
Jonas Larholm
Kim Andersson
Kim Ekdahl du Rietz
Magnus Jernemyr
Mattias Andersson
Mattias Gustafsson
Mattias Zackrisson
Niclas Ekberg
Tobias Karlsson

Damlaget (15 aktiva)

Anna-Maria Johansson
Annika Wiel Fredén
Cecilia Grubbström
Gabriella Kain
Hanna Fogelström
Isabelle Gulldén
Jamina Roberts
Jessica Helleberg
Johanna Ahlm
Johanna Wiberg
Linnea Torstensson
Matilda Boson
Therese Islas Helgesson (skadad efter första matchen)
Tina Flognman
Ulrika Ågren

Judo (1 aktiv)

Marcus Nyman

Kanot (6 aktiva)

Anders Gustafsson
Henrik Nilsson
Karin Johansson
Josefin Nordlöw
Markus Oscarsson
Sofia Paldanius

Ridsport (14 aktiva)

Dressyrlag (4 aktiva)
Fälttävlingslag (5 aktiva)
Hoppningslag (4 aktiva)

Henrik von Eckerman
Jens Fredricson
Linda Algotsson
Lisen Fredricson (Bratt)
Ludvig Svennerstål
Malin Baryard (Johnsson)
Malin Petersen fd. Larsson
Minna Telde
Niklas Lindbäck
Patrik Kittel
Sara Algotsson (Ostholt)
Tinne Wilhelmsson-Silfvén
Rolf-Göran Bengtsson
Rose Mathisen

Rodd (2 aktiva)

Lassi Karonen
Frida Svensson

Segling (14 aktiva)

Anna Kjellberg
Anton Dahlberg
Astrid Gabrielsson
Fredrik Lööf
Daniel Birgmark
Jonas von Geijer, fd Lindberg
Josefin Olsson
Lisa Ericson
Lotta Harrysson
Malin Källström
Max Salminen
Niclas Düring
Rasmus Myrgren
Sebastian Östling

Simhopp (2 aktiva)

Anna Lindberg
Christofer Eskilsson

Simning (12 aktiva)

Gabriella Fagundez
Ida Marko-Varga fd Mattsson
Joline Höstman
Jennie Johansson
Lars Frölander
Martina Granström
Michelle Coleman
Sarah Sjöström
Stefan Nystrand
Stina Gardell
Therese Alshammar
Therese Svendsen

Skyttesport (4 aktiva)

Håkan Dahlby
Marcus Svensson
Stefan Nilsson
Therese Lundqvist

Taekwando (2 aktiva)

Elin Johansson
Uno Sanli

Tennis (3 aktiva)

Johan Brunström
Sofia Arvidsson
Robert Lindstedt

Triathlon (1 aktiv)

Lisa Nordén