Program, schemat & datumen i Tokyo 2020/2021

Sommar-OS i Tokyo 2020 har på grund av coronepidemin skjutits upp ett år i tiden. Invigningen kommer att ske den 23 juli 2021 och spelen kommer sedan att pågå tom den 8 augusti. Dock kommer spelen att smygstarta redan den 21 juli.

Så läser du programmet nedan:

   = tävlingsdag    = tävlingsdag med medaljer    = ceremoni
Juli/Augusti
21 Ons
22 Tors
23 Fre
24 Lör
25 Sön
26 Mån
27 Tis
28 Ons
29 Tors
30 Fre
31 Lör
1 Sön
2 Mån
3 Tis
4 Ons
5 Tors
6 Fre
7 Lör
8 Sön
Invigning
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Badminton
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
1
2
 
 
 
 
 
 
Baseboll
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 
Basket
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
3×3 Basket
 
 
 
 
 
 
 
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bordtennis
 
 
 
 
 
1
 
 
1
1
 
 
 
 
 
1
1
 
 
Boxning
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2
1
1
1
4
4
Brottning
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3
3
3
3
3
3
 
Bågskytte
 
 
 
1
1
1
 
 
 
1
1
 
 
 
 
 
 
 
 
Cykling – Landsväg
 
 
 
1
1
 
 
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cykling – Bana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
2
1
2
2
1
3
Cykling – BMX
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2
 
2
 
 
 
 
 
 
 
Cykling – Mountainbike
 
 
 
 
 
1
1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Friidrott
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
3
4
5
6
5
8
8
7
1
Fotboll
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
Fäktning
 
 
 
2
2
2
1
1
1
1
1
1
 
 
 
 
 
 
 
Golf
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 
 
 
 
 
1
 
Gymnastik – Artistisk
 
 
 
 
 
1
1
1
1
 
 
4
3
3
 
 
 
 
 
Gymnastik – Rytmisk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
Gymnastik – Trampolin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
 
 
 
 
 
 
 
Handboll
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
Judo
 
 
 
2
2
2
2
2
2
2
1
 
 
 
 
 
 
 
 
Kanot – Slalom
 
 
 
 
 
1
1
 
1
1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kanot – Sprint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4
 
4
 
4
 
Karate
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3
3
2
 
Konstsim
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 
 
1
 
Landhockey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
 
Modern femkamp
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
Ridsport
 
 
 
 
 
 
1
1
 
 
 
 
2
 
1
 
 
1
 
Rodd
 
 
 
 
 
 
2
4
4
4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Segling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2
2
2
2
2
 
 
 
Simhopp
 
 
 
 
1
1
1
1
 
 
 
1
 
1
 
1
 
1
 
Simning
 
 
 
 
4
4
4
5
5
4
4
5
 
 
1
1
 
 
 
Sjumannarugby
 
 
 
 
 
 
 
1
 
 
1
 
 
 
 
 
 
 
 
Skateboard
 
 
 
 
1
1
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
 
 
Skytte
 
 
 
2
2
2
2
 
2
1
2
 
2
 
 
 
 
 
 
Softboll
 
 
 
 
 
 
1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sportklättring
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
 
Surfing
 
 
 
 
 
 
 
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Taekwondo
 
 
 
2
2
2
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tennis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
3
 
 
 
 
 
 
 
Triathlon
 
 
 
 
 
1
1
 
 
 
1
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyngdlyftning
 
 
 
1
2
1
2
1
 
 
2
1
2
1
1
 
 
 
 
Vattenpolo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
Beachvolley
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
 
Volleyboll
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
1
Avslutning
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
21 juli
02:00 – 10:00Softboll, gruppspel Australien – Japan, Italien – USA, Mexiko – Kanada
09:30 – 14:30Fotboll, damer gruppspel, Storbritannien – Chile, Japan – Kanada
10:00 – 15:00Fotboll, damer gruppspel, Kina -Brasilien, Zambia – Nederländerna
10:30 – 15:30Fotboll, damer gruppspel, Sverige – USA, Australien – Nya Zeeland
22 juli
02:00 – 10:00Softboll, gruppspel USA – Kanada, Mexiko – Japan, Italien – Australien
09:30 – 14:30Fotboll, herrar, Egypten – Spanien, Argentina – Australien
10:00 – 15:00Fotboll, herrar, Mexico – Frankrike, Japan – Sydafrika
10:00 – 15:00Fotboll, herrar gruppspel, Nya Zeeland – Sydkorea, Honduras – Rumänien
10:30 – 15:30Fotboll, herrar gruppspel, Elfenbenskusten – Saudiarabien, Brasilien – Tyskland
23 juli
01:30 – 05:10Rodd, försöksheat i singelsculler, dubbelsculler och fyror
02:00 – 04:00Bågskytte, damernas individuella rankingomgång
06:00 – 08:00Bågskytte, herrarnas individuella rankingomgång
13:00 – 16:00Invigning, Olympic Stadium
24 juli
01:30 – 05:30Rodd, återkval i singel- och dubbelsculler, försök dubbel enkelåra, lättvikts dubbelsculler och fyror
01:30 – 09:30Skyttesport, försök och finaler i damer 10 m luftgevär och herrar 10 m luftpistol
02:00 – 07:30Badminton, gruppspel i singel, dubbel och mixed dubbel
02:00 – 05:50Beachvolley, gruppspel för damer och herrar
02:00 – 09:20Fäktning, grundomgångar i damer värja och herrar sabel
02:00 – 05:30Handboll, gruppspel för herrar Norge – Brasilien, Frankrike – Argentina
02:00 – 05:45Bordtennis, herrar och damer singel, mixed dubbel
02:00 – 05:50Volleyboll, herrar Italien – Kanada, Brasilien – Tunisien
02:30 – 05:05Bågskytte, mixade lag, 1/8-final
02:30 – 06:15Landhockey, herrar Japan – Australien, Nederländerna – Belgien
02:50 – 05:00Tyngdlyftning, damer -49 kg grupp B
03:00 – 05:30Gymnastik, herrarnas kval
03:00 – 09:30Softboll, Australien – Kanada, USA, Mexiko
03:00 – 06:45Landhockey, herrar Nya Zeeland – Indien, Argentina – Spanien
03:00 – 10:00Taekwondo, damer -49 kg, herrar -58 kg
03:15 – 05:25Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
04:00 – 07:30Boxning, damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
04:00 – 11:15Cykelsport, herrar linjelopp
04:00 – 07:30Judo, damer -48 kg, herrar -60 kg
04:00 – 13:00Tennis, singel och dubbel
06:50 – 09:00Tyngdlyftning, damer -49 kg grupp A
07:00 – 08:50Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
07:00 – 09:50Vattenpolo, damernas gruppspel, två matcher
07:15 – 10:25Bågskytte, mixade lag, kvarts-, semi- och finaler
07:15 – 10:45Handboll, herrar, gruppspel
07:15 – 10:15Bordtennis, herrar och damer, singel
07:20 – 11:10Volleyboll, herrar Ryssland – Argentina, Japan – Venezuela
07:30 – 10:00Gymnastik, herrarnas kval
08:00 – 10:50Beachvolley, gruppspel, damer och herrar
09:30 – 14:30Fotboll, damer, Chile – Kanada, Japan – Storbritannien
10:00 – 13:30Boxning, damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
10:00 – 15:15Ridsport, dressyr lag och individuellt, dag 1
10:00 – 15:00Fotboll, damer, Kina – Zambia, Nederländerna – Brasilien
10:00 – 12:40Judo, damer -48 kg, herrar -60 kg semi- och finaler
10:30 – 12:30Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
10:30 – 15:30Fotboll, damer, Sverige – Australien, Nya Zeeland – USA
11:00 – 15:00Badminton, gruppspel, singel, dubbel och mixed dubbel
11:00 – 15:25Fäktning, damer värja och herrar sabel, semi och finaler
11:20 – 14:10Vattenpolo, damernas gruppspel, två matcher
11:30 – 15:15Landhockey, herrar Storbritannien – Sydafrika, damer Nederländerna – Indien
12:00 – 15:45Landhockey, herrar Kanada – Tyskland, damer Irland – Sydafrika
12:00 – 14:30Simning, försök herrar 400 m individuellt medley, 400 m fritt, 100 m bröstsim, damer 100 m fjäril, 400 m individuellt medley, 4×100 , fritt
12:00 – 15:40Taekwondo, damer -49 kg, herrar -58 kg återkval och finaler
12:30 – 15:00Gymnastik, herrarnas kval
12:30 – 16:00Handboll, herrar, gruppspel
12:30 – 15:30Bordtennis, herrar och damer, singel
12:40 – 16:30Volleyboll, herrar Polen – Iran, USA – Frankrike
13:00 – 15:00Softboll, Japan – Italien
13:00 – 15:50Beachvolley, gruppspel, damer och herrar
14:00 – 15:50Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
25 juli
00:00 – 09:20Surfing, omgång 1 och 2
02:00 – 05:50Beachvolley, herrar och damer grundomgång
02:00 – 09:20Fäktning, damer florett, herrar värja
02:00 – 05:30Handboll, damer, gruppspel
02:00 – 04:40Rodd, semifinaler, singel- och dubbelsculler, lättviktsdubbelsculler, fyror återkval och åttor försök
02:00 – 09:00Skyttesport, skeet kval dag 1
02:00 – 09:30Skyttesport, 10 m luftpistol damer, 10 m luftgevär herrar
02:00 – 06:55Skateboard, herrar street
02:00 – 05:50Volleyboll, damer Ryssland – Italien, USA – Argentina
02:30 – 04:50Bågskytte, damer lag, 1/8-dels final
02:30 – 06:15Landhockey, damer Storbritannien – Tyskland, Japan – Kina
03:00 – 06:35Gymnastik, damer kval
03:00 – 08:30Badminton, herrar och damer, singel och dubbel
03:00 – 09:30Softboll, Australien – USA, Kanada – Japan
03:00 – 05:00Basket, herrar gruppspel
03:00 – 06:45Landhockey, damer Australien – Spanien, Nya Zeeland – Argentina
03:00 – 05:00Bordtennis, kvartsfinaler mixeddubbel
03:00 – 10:00Taekwondo, damer -57 kg, herrar -68 kg
03:00 – 05:50Vattenpolo, herrar, gruppspel
03:15 – 05:25Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
03:30 – 05:20Simning, herrar finaler 400 m individuell medley, 400 m fritt, semifinal 100 m bröstsim, damer semi 100 m fjäril, finaler 400 m individuell medley, 4×100 m fritt
04:00 – 07:45Boxning, damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
04:00 – 07:30Judo, damer -52 kg, herrar -66 kg
04:00 – 13:00Tennis, singel och dubbel, första omgång
04:50 – 07:00Tyngdlyftning, herrar -61 kg, -67 kg grupp B
05:00 – 11:00Segling, RS:X, laser och laser radial
06:00 – 09:45Kanot, slalom herrar C1, damer K1 försök
06:00 – 10:35Cykelsport, damer linjelopp
06:40 – 08:40Basket, herrar gruppspel
06:45 – 10:25Bågskytte, damer lag, kvarts, semi och finaler
07:00 – 08:50Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
07:00 – 10:45Bordtennis, omgång 2
07:15 – 10:45Handboll, damer, gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, damer Serbien – Dominikanska Republiken, Kina – Turkiet
08:00 – 10:50Beachvolley, herrar och damer grundomgång
08:00 – 09:00Simhopp, damer synkro 3 meters svikthopp
08:10 – 11:45Gymnastik, damer kval
08:50 – 11:00Tyngdlyftning, herrar -61 kg grupp A
09:30 – 14:30Fotboll, herrar, gruppspel Egypten – Argentina, Australien – Spanien
10:00 – 13:45Boxning, damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
10:00 – 15:15Ridsport, dressyr lag och individuellt, dag 2
10:00 – 15:00Fotboll, herrar, gruppspel Nya Zeeland – Honduras, Rumänien – Sydkorea
10:00 – 12:40Judo, damer -52 kg, herrar -66 kg återkval och finaler
10:20 – 12:20Basket, herrar gruppspel
10:30 – 12:30Basket, 3×3 damer och herrars gruppspel
10:30 – 15:30Fotboll, herrar, gruppspel Brasilien – Elfenbenskusten, Saudiarabien – Tyskland
11:00 – 14:30Badminton, herrar och damer, singel och dubbel
11:00 – 15:25Fäktning, damer florett, herrar värja semi och finaler
11:30 – 15:15Landhockey, herrar Indien – Australien, Spanien – Nya Zeeland
12:00 – 15:45Landhockey, herrar Japan – Argentina, Sydafrika – Nederländerna
12:00 – 14:30Simning, försök, damer 100 m ryggsim, 100 m bröstsim, 400 m fritt, herrar 200 m fritt, 100 m ryggsim, 4×100 m fritt
12:00 – 15:40Taekwondo, damer -57 kg, herrar -68 kg återkval och finaler
12:30 – 16:00Handboll, damer, gruppspel
12:40 – 16:30Volleyboll, damer Japan – Kenya, Brasilien – Sydkorea
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, herrar -67 kg grupp A
13:00 – 15:00Softboll, Italien – Mexiko
13:00 – 15:50Beachvolley, herrar och damer grundomgång
13:00 – 15:00Bordtennis, semifinaler mixeddubbel
13:20 – 15:00Gymnastik, damer kval
14:00 – 15:50Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
14:00 – 16:00Basket, herrar gruppspel
23:30 – 02:00Triathlon, herrar
26 juli
00:00 – 09:40Surfing, tredje rundan
02:00 – 05:50Beachvolley, herrar och damer, gruppspel
02:00 – 09:20Fäktning, damer sabel, herrar florett
02:00 – 05:30Handboll, herrar, gruppspel
02:00 – 04:20Rodd, kvartsfinaler singelsculler, semifinaler dubbelsculler, återkval fyror
02:00 – 05:00Rugby, herrar, grundomgång
02:00 – 10:15Skyttesport, skeet kval dag 2 och finaler
02:00 – 06:55Skateboard, damer, street
02:00 – 05:50Volleyboll, herrar Iran – Venezuela, USA – Ryssland
02:30 – 04:05Bågskytte, herrar lag
02:30 – 06:15Landhockey, herrar Tyskland – Belgien, Storbritannien – Kanada
03:00 – 08:30Badminton, singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
03:00 – 09:30Softboll, Japan – USA, Kanada – Italien
03:00 – 05:00Basket, damer, gruppspel
03:00 – 06:45Landhockey, damer Nederländerna – Irland, Australien – Kina
03:00 – 06:00Bordtennis, singel, andra rundan
03:00 – 10:00Taekwondo, damer -67 kg, herrar -80 kg
03:15 – 05:25Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
03:30 – 05:40Simning, finaler damer 100 m fjäril, herrar 200 m fritt semi, damer 100 m bröstsim semi, herrar 100 m bröstsim, damer 400 m fritt, herrar 100 m ryggsim, damer 100 m ryggsim semi, herrar 4×100 m fritt
04:00 – 07:45Boxning, damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
04:00 – 07:30Judo, damer -57 kg, herrar -73 kg
04:00 – 13:00Tennis, singel och dubbel, andra omgången
05:00 – 11:00Segling, RS:X, laser och laser radial
06:40 – 08:40Basket, herrar, gruppspel
06:45 – 10:25Bågskytte, herrar lag, kvart, semi- och finaler
06:50 – 09:00Tyngdlyftning, damer -55 kg grupp B
07:00 – 08:50Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
07:00 – 09:45Kanot, slalom C1 semi och final
07:00 – 09:50Vattenpolo, damer, grundomgång
07:20 – 11:10Volleyboll, herrar Polen – Italien, Frankrike – Tunisien
07:30 – 10:30Bordtennis, singel, tredje rundan
08:00 – 10:50Beachvolley, herrar och damer, gruppspel
08:00 – 10:00Cykelsport, herrar MTB cross-country
08:00 – 09:00Simhopp, herrar synkro 10 m plattform
09:30 – 12:30Rugby, herrar, grundomgång
10:00 – 13:45Boxning, damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
10:00 – 12:40Judo, damer -57 kg, herrar -73 kg återkval, semi och finaler
10:20 – 12:20Basket, damer, gruppspel
10:30 – 12:30Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
11:00 – 14:30Badminton, singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
11:00 – 15:25Fäktning, damer sabel, herrar florett semi- och finaler
11:20 – 14:10Vattenpolo, damer, grundomgång
11:30 – 15:15Landhockey, damer Sydafrika – Storbritannien, Japan – Nya Zeeland
12:00 – 15:00Gymnastik, herrar lagfinal
12:00 – 15:45Landhockey, damer Argentina – Spanien, Tyskland – Indien
12:00 – 15:40Taekwondo, damer -67 kg, herrar -80 kg återkval och finaler
12:30 – 14:30Simning, försök damer 200 m fritt, herrar 200 m fjärilsim, damer 200 m inividuellt medley, 1500 m fritt
12:40 – 16:30Volleyboll, herrar Japan – Kanada, Brasilien – Argentina
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, damer -55 kg grupp A
13:00 – 15:00Softboll, Mexico – Australien
13:00 – 15:50Beachvolley, herrar och damer, gruppspel
13:00 – 14:00Bordtennis, mixdubbel, bronsmatch och final
14:00 – 15:50Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
14:00 – 16:00Basket, herrar, gruppspel
23:30 – 02:05Triathlon, damer
27 juli
23:30 – 02:05Triathlon, damer
00:00 – 07:20Surfing, kvarts- och, semifinaler
01:30 – 05:00Rodd, semi- och finaler, singelsculler, dubbel enkelåra, lättvikt dubbelsculler och fyror
02:00 – 05:50Beachvolley, damer eller herrar, gruppspel
02:00 – 05:30Handboll, damer gruppspel
02:00 – 05:00Rugby, herrar, grundomgång
02:00 – 09:30Skyttesport, 10 m luftpistol och 10 m luftgevär, mixed team
02:00 – 05:50Volleyboll, damer Ryssland – Argentina, Kina – USA
02:30 – 06:25Bågskytte, individuellt 1/32- och 1/16-dels eliminering
02:30 – 06:15Landhockey, herrar Argentina – Australien, Japan – Nya Zeeland
03:00 – 08:30Badminton, singel och dubbel, gruppspel
03:00 – 05:00Basket, damer, gruppspel
03:00 – 08:20Fäktning, damer värja, lag
03:00 – 06:45Landhockey, herrar Indien – Spanien, Tyskland – Storbritannien
03:00 – 06:00Bordtennis, tredje rundan
03:00 – 10:00Taekwondo, damer +67 kg, herrar +80 kg
03:00 – 05:50Vattenpolo, herrar, grundomgång
03:30 – 05:25Simning, finaler, damer 200 m fritt semi, herrar 200 m fritt final, 100 m rygg, finaler, damer 100 m bröstsim final, herrar 200 m fjäril, semifinal, damer 200 m ind medley, semifinal
04:00 – 07:45Boxning, damer -69 kg, herrar -63 kg, -81 kg
04:00 – 07:30Judo, damer -63 kg, herrar -81 kg
04:00 – 13:00Tennis, herrar singel andra rundan, damer tredje rundan, herrar och damer dubbel, kvartsfinal
04:50 – 07:00Tyngdlyftning, damer 59 kg och 64 kg, grupp B
05:00 – 11:00Segling, Laser, Laser Radial, finnjolle, 49er, 49er FX
06:00 – 08:00Softboll, Match om bronsmedalj
06:30 – 08:30Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
06:40 – 08:40Basket, damer, gruppspel
07:00 – 10:00Kanot, slalom K1 damer, semi- och final
07:15 – 10:45Handboll, damer gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, damer Japan – Serbien, Italien – Turkiet
07:30 – 10:30Bordtennis, tredje rundan och slutspel
08:00 – 10:50Beachvolley, damer eller herrar, gruppspel
08:00 – 10:00Cykelsport, MTB, damer crosscountry
08:00 – 09:00Simhopp, damer synkro 10 m plattform final
08:50 – 11:00Tyngdlyftning, damer 59 kg, grupp A
09:00 – 12:55Bågskytte, individuellt 1/32- och 1/16-dels eliminering
09:30 – 12:30Rugby, herrar, placeringsmatcher och, kvartsfinaler
10:00 – 11:50Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
10:00 – 13:45Boxning, damer -69 kg, herrar -63 kg, -81 kg
10:00 – 15:40Ridsport, dressyr lag Grand Prix special
10:00 – 15:00Fotboll, damer gruppspel, Nya Zeeland – Sverige, Chile – Japan, USA – Australien, Kanada – Storbritannien
10:00 – 12:40Judo, damer -63 kg, herrar -81 kg, återkval och finaler
10:20 – 12:20Basket, damer, gruppspel
11:00 – 14:30Badminton, singel och dubbel, gruppspel
11:30 – 13:40Fäktning, damer värja, lag, bronsmatch och final
11:30 – 15:15Landhockey, herrar Belgien – Sydafrika, Nederländerna – Kanada
12:00 – 14:30Simning, försök, herrar 100 m fritt, damer 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, herrar 4×200 m fritt, 800 m fritt
12:00 – 15:40Taekwondo, damer +67 kg, herrar +80 kg, återkval och finaler
12:30 – 16:00Handboll, damer gruppspel
12:30 – 15:30Bordtennis, slutspel
12:40 – 16:30Volleyboll, damer Brasilien – Dominikanska Republiken, Sydkorea – Kenya
12:45 – 15:00Gymnastik, damernas lagfinal
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, damer 64 kg, grupp A
13:00 – 15:30Softboll, final
13:00 – 15:50Beachvolley, damer eller herrar, gruppspel
13:30 – 15:50Basket, 3×3 damer och herrar, gruppspel
13:30 – 15:30Fotboll, damer gruppspel, Brasilien – Zambia, Nederländerna – Kina
14:00 – 16:00Basket, damer, gruppspel
28 juli
01:00 – 04:35Surfing, bronsmatcher och finaler
01:30 – 04:40Rodd, dubbelsculler och fyror, A- och B-finaler, åttor återkval, singelsculler, semifinaler
02:00 – 07:30Badminton, damsingel gruppspel, mixeddubbel, kvartsfinal
02:00 – 04:50Beachvolley, grundspel
02:00 – 05:30Handboll, herrar, gruppspel
02:00 – 05:00Rugby, herrar, placeringsmatcher och, semifinaler
02:00 – 09:00Skyttesport, trap, kval dag 1
02:00 – 05:50Volleyboll, herrar Kanada – Iran, USA – Tunisien
02:30 – 06:25Bågskytte, 1/32- och 1/16-dels eliminering
02:30 – 06:15Landhockey, damer Nederländerna – Sydafrika, Nya Zeeland – Spanien
03:00 – 05:00Basket, herrar grundspel
03:00 – 08:20Fäktning, herrar sabel
03:00 – 06:45Landhockey, damer Storbritannien – Indien, Tyskland – Irland
03:00 – 06:00Bordtennis, singel, kvartsfinaler
03:30 – 06:05Simning, semifinaler herrar 100 m fritt, finaler 200 m fritt, herrar 200 m fjäril, semifinaler 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, final damer 200 m individuell medley, 1500 m fritt, herrar 4×200 m fritt
04:00 – 07:45Boxning, damer -57 kg, -60 kg, -75 kg, herrar -52 kg
04:00 – 07:30Judo, damer -70 kg, herrar -90 kg
04:00 – 13:00Tennis, singel, tredje omgången och, kvartsfinaler, herrar dubbel, semifinaler, damer dubbel, kvartsfinaler, mixed dubbel första omgången
04:30 – 10:40Cykelsport, tempolopp
05:00 – 08:00Baseboll, första omgången
05:00 – 11:00Segling, RS:X, finnjolle, 470 49er, 49er FX, Nacra 17
06:00 – 09:45Kanot, slalom försöksheat damer C1 , herrar K1
06:50 – 09:00Tyngdlyftning, herrar -73 kg grupp B
07:00 – 10:45Handboll, herrar, gruppspel
07:00 – 09:50Vattenpolo, damer, gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, herrar Argentina – Frankrike, Polen – Venezuela
08:00 – 10:50Beachvolley, grundspel
08:00 – 09:00Simhopp, herrar synkro 3 m svikthopp
08:00 – 11:00Bordtennis, singel, kvartsfinaler
09:00 – 11:40Bågskytte, 1/32- och 1/16-dels eliminering
09:30 – 12:00Rugby, herrar, placeringsmatcher, bronsmatch och final
10:00 – 12:10Basket, 3×3, semifinaler
10:00 – 13:45Boxning, damer -57 kg, -60 kg, -75 kg, herrar -52 kg
10:00 – 15:00Fotboll, herrar, gruppspel Tyskland – Elfenbenskusten, Australien – Egypten, Saudiarabien – Brasilien, Spanien – Argentina
10:00 – 12:40Judo, damer -70 kg, herrar -90 kg återkval, semi och finaler
10:30 – 14:25Ridsport, dressyr, individuell grand prix
10:30 – 15:30Fotboll, herrar, gruppspel Rumänien – Nya Zeeland, Sydafrika – Mexico, Sydkorea – Honduras, Frankrike – Japan
11:00 – 14:30Badminton, damsingel gruppspel
11:20 – 14:10Vattenpolo, damer, gruppspel
11:30 – 13:40Fäktning, herrar sabel, final
11:30 – 15:15Landhockey, damer Japan – Österrike, herrar Japan – Spanien
12:00 – 15:45Landhockey, damer Argentina – Kina, herrar Österrike – Nya Zeeland
12:00 – 14:30Simning, försök, damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuell medley, damer 4×200 m fritt
12:15 – 15:00Gymnastik, herrarnas mångkampsfinal
12:30 – 16:00Handboll, herrar, gruppspel
12:40 – 16:30Volleyboll, herrar Japan – Italien, Brasilien – Ryssland
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, herrar -73 kg grupp A
13:00 – 15:50Beachvolley, grundspel
13:00 – 15:00Bordtennis, herrar singel, kvartsfinal
13:45 – 17:00Basket, 3×3, bronsmatcher och finaler
29 juli
00:30 – 08:30Golf, herrar första rundan
01:00 – 09:00Surfing, ev. tävlingsdag
01:30 – 04:50Rodd, singelsculler final E, F och D, dubbel enkelåra final A och B, lättvikt dubbelsculler final A och B
02:00 – 08:30Badminton, mixeddubbel, semifinaler, herrdubbel, kvartsfinal, damsingel åttondelsfinal
02:00 – 04:50Beachvolley, grundspel
02:00 – 09:25Fäktning, damer florett
02:00 – 05:30Handboll, damer, gruppspel
02:00 – 05:00Rugby, damer grundomgång
02:00 – 05:45Skyttesport, damer 25 m pistol, provserie
02:00 – 09:55Skyttesport, trap, kval dag 2 och final
02:00 – 05:50Volleyboll, damer Italien – Argentina, Sydkorea – Dominikanska republiken
02:30 – 06:25Bågskytte, 1/32- och 1/16-dels eliminering
02:30 – 06:15Landhockey, herrar Indien – Argentina, Sydafrika – Tyskland
03:00 – 05:00Basket, damer grundspel
03:00 – 05:00Cykelsport, BMX, kvartsfinaler
03:00 – 06:45Landhockey, herrar Belgien – Kanada, Nederländerna – Storbritannien
03:00 – 05:50Vattenpolo, herrar grundspel
03:30 – 06:10Simning, finaler herrar 800 m fritt, 200 m bröstsim, semi damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, final damer 200 m fjäril, herrar 100 m fritt, semi damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuellt medley, final damer 4×200 m fritt
04:00 – 07:10Boxning, damer -51 kg, herrar -57 kg, -75 kg
04:00 – 07:30Judo, damer -78 kg, herrar -100 kg
04:00 – 06:00Bordtennis, damer singel, semifinaler
04:00 – 13:00Tennis, singel herrar, kvartsfinaler, damer, semifinaler, damer dubbel semfinaler, mixed dubbel, kvartsfinaler
05:00 – 11:00Segling, RS:X, Laser och laser radial, finnjolle, 470 och Nacra 17
06:40 – 08:40Basket, herrar grundspel
07:00 – 09:45Kanot, slalom damer C1 semi- och final
07:15 – 10:45Handboll, damer, gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, damer Serbien – Kenya, Kina – Ryssland
08:00 – 10:50Beachvolley, grundspel
08:00 – 10:00Bordtennis, herrar singel, semifinaler
09:00 – 11:40Bågskytte, 1/32- och 1/16-dels eliminering
09:30 – 12:30Rugby, damer grundomgång
10:00 – 15:00Badminton, herrsingel åttondelsfinal, damdubbel, kvartsfinal
10:00 – 13:10Boxning, damer -51 kg, herrar -57 kg, -75 kg
10:00 – 12:40Judo, damer -78 kg, herrar -100 kg återkval, semi- och finaler
10:20 – 12:20Basket, damer grundspel
11:30 – 14:30Fäktning, damer florett, bronsmatch och final
11:30 – 15:15Landhockey, damer Spanien – Kina, Japan – Argentina
12:00 – 15:00Baseboll, första omgången
12:00 – 15:45Landhockey, damer Storbritannien – Nederländerna, Nya Zeeland – Österrike
12:00 – 14:30Simning, försök damer 800 m fritt, herrar 200 m fjäril, damer 200 m ryggsim, mixed 4×100 m medley
12:30 – 16:00Handboll, damer, gruppspel
12:40 – 16:30Volleyboll, damer Japan – Brasilien, USA – Turkiet
12:50 – 15:00Gymnastik, damernas mångkampsfinal
13:00 – 15:50Beachvolley, grundspel
13:00 – 15:10Bordtennis, damer singel, bronsmatch och final
14:00 – 16:00Basket, herrar grundspel
30 juli
00:30 – 08:30Golf, herrar andra rundan
01:00 – 10:00Surfing, ev. tävlingsdag
01:30 – 04:00Ridsport, fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1
01:45 – 03:55Rodd, singelsculler final C, B och A, åttor final A
02:00 – 05:30Friidrott, herrar 3000 m hinder försök, höjdhoppskval, diskuskval, damer 800 m försök, herrar 400 m häck försök, damer 100 m försök
02:00 – 05:30Badminton, famsingel, kvartsfinaler, mixeddubbel, bronsmatch
02:00 – 04:50Beachvolley, grundspel
02:00 – 05:30Handboll, herrar, gruppspel
02:00 – 05:00Rugby, damer grundomgång
02:00 – 08:00Skyttesport, damer 25 m pistol, kval och final
02:00 – 05:50Volleyboll, herrar Kanada – Venezuela, Brasilien – USA
02:30 – 04:15Bågskytte, damer individuellt, åttondelseliminering
02:30 – 06:15Landhockey, damer Sydafrika – Tyskland, Irland – Indien
03:00 – 05:00Basket, damer grundspel
03:00 – 05:20Cykelsport, BMX semi och finaler
03:00 – 08:20Fäktning, herrar värja
03:00 – 06:45Landhockey, herrar Australien – Spanien, Kanada – Sydafrika
03:30 – 05:10Simning, semifinal herrar 100 m fjäril, final damer 200 m bröstsim, herrar 200 m ryggsim, damer 100 m fritt, herrar 200 m individuell medley, semi damer 200 m ryggsim
04:00 – 07:10Boxning, damer -60 kg, -69 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
04:00 – 07:30Judo, damer +78 kg, herrar +100 kg
05:00 – 08:00Baseboll, första omgången
05:00 – 11:00Segling, laser, laser radial, 470 49er, 49er FX
05:00 – 13:00Tennis, herrar singel, semifinaler, dubbel finaler, mixeddubbel, semifinaler
06:00 – 08:25Gymnastik, trampolin damer kval och final
06:40 – 08:40Basket, damer grundspel
07:00 – 10:00Kanot, slalom herrar K1 semi och final
07:00 – 09:50Vattenpolo, damer, gruppspel
07:15 – 10:45Handboll, herrar, gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, herrar Japan – Polen, Argentina – Tunisien
07:45 – 10:20Bågskytte, damer individuellt, finalpass
08:00 – 10:50Beachvolley, grundspel
08:00 – 10:30Simhopp, damer 3 m svikthopp försök
08:30 – 14:30Badminton, mixdubbel final, damsingel, kvartsfinal, herrdubbel, semifinal
09:30 – 12:30Rugby, damer placeringsmatcher, kvartsfinaler
10:00 – 13:10Boxning, damer -60 kg, -69 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
10:00 – 13:00Fotboll, damer, kvartsfinal
10:00 – 12:40Judo, damer +78 kg, herrar +100 kg återkval, semi och finaler
10:20 – 12:20Basket, damer grundspel
10:30 – 13:10Ridsport, fälttävlan dressyr, lag och individuellt dag 1
11:00 – 14:00Fotboll, damer, kvartsfinal
11:20 – 14:10Vattenpolo, damer, gruppspel
11:30 – 13:40Fäktning, herrar värja, bronsmatch och final
11:30 – 15:15Landhockey, herrar Japan – Indien, Tyskland – Nederländerna
12:00 – 14:00Friidrott, damer 5000 m försök, damer trestegskval, kula kval, mixedstafett 400 m försök, herrar 10000 m final
12:00 – 15:00Baseboll, första omgången
12:00 – 15:00Fotboll, damer, kvartsfinal
12:00 – 15:45Landhockey, herrar Argentina – Nya Zeeland, Belgien – Storbritannien
12:00 – 14:30Simning, försök herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer och herrar 4×100 m medley
12:30 – 16:00Handboll, herrar, gruppspel
12:40 – 16:30Volleyboll, herrar Italien – Iran, Ryssland – Frankrike
13:00 – 15:50Beachvolley, grundspel
13:00 – 16:00Fotboll, damer, kvartsfinal
13:00 – 15:10Bordtennis, herrar singel, bronsmatch och final
14:00 – 16:00Basket, damer grundspel
31 juli
00:30 – 08:30Golf, herrar tredje rundan
00:30 – 02:25Triathlon, mixedstafett
01:00 – 09:00Surfing, ev. tävlingsdag
01:30 – 04:00Ridsport, dressyr, individuellt och lag, dag 2
02:00 – 05:00Friidrott, damer 400 häck försök, diskus kval, herrar stavhopp kval, 800 m, damer 100 m häck kval, herrar 100 m försök
02:00 – 09:00Badminton, herrsingel, kvartsfinaler, damdubbel, semifinaler
02:00 – 04:50Beachvolley, grundspel
02:00 – 05:30Handboll, damer, gruppspel
02:00 – 05:00Rugby, damer placeringsmatcher och semfinaler
02:00 – 07:50Skyttesport, mixlag trap kval och final
02:00 – 05:50Volleyboll, damer Dominikanska Republiken – Kenya, USA – Ryssland
02:30 – 04:15Bågskytte, herrar åttondelsfinal
02:30 – 06:15Landhockey, damer Kina – Nya Zeeland, Argentina – Australien
03:00 – 08:20Fäktning, damer sabel lag
03:00 – 06:45Landhockey, damer Japan – Spanien, Indien – Sydafrika
03:00 – 05:50Vattenpolo, herrar, gruppspel
03:10 – 05:20Cykelsport, BMX Park seedning
03:30 – 05:20Simning, final herrar 100 m fjäril, damer 200 m ryggsim, 800 m fritt, semfinal herrar och damer 50 m fritt, final 4×100 m mixedstafett
04:00 – 06:55Boxning, damer -57 kg, semifinaler, -75 kg, kvartsfinaler, herrar -52 kg och -63 kg sextondelsfinaler
04:00 – 07:30Judo, mixlag
04:50 – 07:00Tyngdlyftning, herrar grupp B, 81 kg och 96 kg
05:00 – 08:00Baseboll, första omgången
05:00 – 11:00Segling, finnjolle, 49er, 49er FX, Nacra 17, RS:X medaljrace
05:00 – 10:10Skyttesport, damer 50 m gevär, halvmatch
05:00 – 13:00Tennis, singel, bronsmatcher och damer final, damdubbel och mixeddubbel, bronsmatcher
06:00 – 08:25Gymnastik, trampolin herrar kval och final
06:40 – 08:40Baseboll, första omgången
07:00 – 09:50Vattenpolo, herrar, gruppspel
07:15 – 10:45Handboll, damer, gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, damer Argentina – Turkiet, Serbien – Brasilien
07:45 – 10:20Bågskytte, herrar kvarts- semi- och final
08:00 – 10:50Beachvolley, grundspel och Lucky looser
08:00 – 09:30Simhopp, damer 3 m svikthopp, semifinaler
08:50 – 11:00Tyngdlyftning, herrar grupp A, 81 kg
09:30 – 12:00Rugby, damer placeringsmatcher, bronsmatch och finaler
10:00 – 12:55Boxning, damer -57 kg, semifinaler, -75 kg, kvartsfinaler, herrar -52 kg och -63 kg sextondelsfinaler
10:00 – 13:00Fotboll, herrar, kvartsfinal
10:00 – 12:40Judo, mixed lag, bronsmatch och final
10:20 – 12:20Baseboll, första omgången
11:00 – 16:00Badminton, damsingel, semifinaler, herrdubbel, bronsmatch och final
11:00 – 14:00Fotboll, herrar, kvartsfinal
11:20 – 14:10Vattenpolo, herrar, gruppspel
11:30 – 13:40Fäktning, damer sabel lag, bronsmatch och final
11:30 – 15:15Landhockey, damer Tyskland – Nederländerna, Irland – Storbritannien
12:00 – 14:55Friidrott, herrar längdhopp kval, damer 100 m, semifinaler, herrar 100 m försök, diskus final, damer 800 m, semifinaler, mixedstafett 4×400 m damer 100 m final
12:00 – 15:00Fotboll, herrar, kvartsfinal
12:30 – 16:00Handboll, damer, gruppspel
12:40 – 16:30Volleyboll, damer Japan – Sydkorea, Kina – Italien
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, herrar grupp A, 96 kg
13:00 – 15:50Beachvolley, grundspel och Lucky looser
13:00 – 16:00Fotboll, herrar, kvartsfinal
14:00 – 16:00Baseboll, första omgången
1 augusti
00:30 – 09:00Golf, herrar, finalrundan
00:45 – 04:10Ridsport, fälttävlan terrängritt, lag och individuellt.
01:00 – 09:00Surfing, ev. tävlingsdag
01:30 – 06:15Skyttesport, 25 m snabbpistol kval
02:00 – 03:50Beachvolley, 16-delsfinaler
02:00 – 09:00Fäktning, herrar lag florett
02:00 – 05:30Handboll, herrar, gruppspel
02:00 – 05:50Volleyboll, herrar Polen – Kanada, Brasilien – Frankrike
02:10 – 05:00Friidrott, damer slägga kval, 3000 m hinder, längdhopp kval, kula final, herrar 400 m heat
02:30 – 06:45Landhockey, herrar, kvartsfinaler
03:00 – 05:00Basket, damer grundspel
03:00 – 06:00Bordtennis, herrar och damer lag, sextondelsfinaler
03:10 – 05:45Cykelsport, BMX. Park finaler
03:30 – 05:25Simning, finaler herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer 4×100 m medley, herrar 4×100 m medley
04:00 – 06:40Boxning, kvarts- och, semifinaler. Damer -51 kg, herrar -57 kg, -69 kg, -75 kg, -81 kg, +91 kg
04:00 – 06:00Brottning, herrar grekisk romersk -60kg och -130 kg, damer -76 kg, åttondels- och, kvartsfinaler
05:00 – 08:00Baseboll, utslagssteg 1
05:00 – 11:00Segling, finnjolle, 470 Nacra 17, Laser och Laser Radial medaljrace
05:00 – 13:00Tennis, herrsingel, damdubbel och mixeddubbel finaler
06:00 – 09:00Badminton, herrar singel, semifinaler
06:00 – 07:50Beachvolley, 16-delsfinaler
06:40 – 08:40Basket, herrar grundspel
06:50 – 09:00Tyngdlyftning, damer 76 kg, grupp B
07:00 – 09:50Vattenpolo, damer, gruppspel
07:15 – 10:45Handboll, herrar, gruppspel
07:20 – 11:10Volleyboll, herrar Ryssland – Tunisien, Italien – Venezuela
07:30 – 10:30Bordtennis, herrar och damer lag, sextondelsfinaler
08:00 – 09:00Simhopp, damer 3 m svikt final
10:00 – 13:00Gymnastik, artistisk grenfinaler. Herrar fristående, damer hopp, herrar bygelhäst, damer barr.
10:00 – 11:50Beachvolley, 16-delsfinaler
10:00 – 12:40Boxning, kvarts- och, semifinaler. Damer -51 kg, herrar -57 kg, -69 kg, -75 kg, -81 kg, +91 kg
10:20 – 12:20Basket, herrar grundspel
11:15 – 12:15Brottning, herrar grekisk romersk -60kg och -130 kg, damer -76 kg, semifinaler
11:20 – 14:10Vattenpolo, damer, gruppspel
11:30 – 14:20Fäktning, herrar lag florett, bronsmatch och final
11:30 – 15:45Landhockey, herrar, kvartsfinaler
12:00 – 14:55Friidrott, herrar höjdhopp final, 100 m, semifinaler, damer 100 m häck, semifinaler, tresteg, final, herrar 800 m, semifinaler, 400 m häck, semifinaler, 100 m finaler
12:00 – 15:00Baseboll, utslagssteg 2
12:30 – 16:00Handboll, herrar, gruppspel
12:30 – 15:30Bordtennis, herrar och damer lag, sextondelsfinaler
12:40 – 16:30Volleyboll, herrar Japan – Iran, USA – Argentina
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, damer 76 kg, grupp A
13:30 – 16:00Badminton, damer singel, bronsmatch och final
14:00 – 15:50Beachvolley, 16-delsfinaler
14:20 – 16:00Basket, damer grundspel
2 augusti
01:30 – 11:00Skyttesport, herrar snabbpistol 25 m och 50 m helmatch
02:00 – 04:55Friidrott, herrar spjutkval, damer 1500 m heat, herrar längdhoppsfinal, damer 200 m heat, 100 m häck final
02:00 – 03:50Beachvolley, 16-delsfinaler
02:00 – 05:30Handboll, damer grundspel
02:00 – 05:50Volleyboll, damer Serbien – Sydkorea, USA – Italien
02:30 – 06:00Kanot, sprint försök damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, herrar K-1 1000 m, damer K-2 500 m, kvartsfinaler damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, herrar K-1 1000 m, damer K-2 500
02:30 – 06:45Landhockey, damer, kvartsfinaler
03:00 – 05:00Basket, damer grundspel
03:00 – 06:00Bordtennis, lag 16-delsfinaler
03:00 – 05:50Vattenpolo, herrar, gruppspel
04:00 – 06:30Brottning, herrar grekisk-romersk stil 60 kg, 77 kg, 97 kg, 130 kg, damer fristil 68 kg, 76 kg, återkval, åttondelsfinal och, kvartsfinaler.
04:50 – 07:00Tyngdlyftning, damer 87 kg och +87 kg, grupp B
05:00 – 08:00Baseboll, utslagssteg 3
05:00 – 11:00Segling, 470 medaljrace 49er FX och 49er
06:00 – 08:30Badminton, damdubbel brons- och finalmatcher
06:00 – 07:50Beachvolley, 16-delsfinaler
06:40 – 08:40Basket, damer grundspel
07:00 – 09:50Vattenpolo, herrar, gruppspel
07:15 – 10:45Handboll, damer grundspel
07:20 – 11:10Volleyboll, damer Ryssland – Turkiet, Kina – Argentina
07:30 – 10:30Bordtennis, lag, kvartsfinaler
08:00 – 10:30Simhopp, herrar 3 m svikt försök
08:30 – 11:30Cykelsport, velodrom. Damer lagsprint kval och final, damer och herrar lagförföljelse kval
08:50 – 11:00Tyngdlyftning, damer 87 kg, grupp A
10:00 – 12:15Gymnastik, artistisk grenfinaler. Herrar ringar, damer fristående, herrar hopp.
10:00 – 11:50Beachvolley, 16-delsfinaler
10:00 – 15:25Ridsport, fälttävlan, lagfinal hoppning, final, individuellt kval och final
10:00 – 13:00Fotboll, damer, semifinal
10:20 – 12:20Basket, damer grundspel
11:15 – 15:00Brottning, semifinaler herrar grekisk-romersk stil 77 kg, 97 kg, damer 68 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk-romersk stil 60 kg, 130 kg, damer fristil 76 kg
11:20 – 14:10Vattenpolo, herrar, gruppspel
11:30 – 15:45Landhockey, damer, kvartsfinaler
12:00 – 15:00Friidrott, damer stavhoppskval, 200 m, semifinaler, diskusfinal, herrar 400 m, semifinaler, damer 400 m häck, semifinaler, herrar 3000 m hinder final, damer 5000 m final
12:00 – 15:00Baseboll, utslagssteg 4
12:30 – 14:30Konstsim, duett, fritt program
12:30 – 16:00Handboll, damer grundspel
12:30 – 15:30Bordtennis, lag, kvartsfinaler
12:40 – 16:30Volleyboll, damer Japan – Dominikanska Republiken, Brasilien – Kenya
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, damer +87 kg, grupp A
13:00 – 16:00Badminton, herrsingel brons- och finalmatcher
13:00 – 16:00Fotboll, damer, semifinal
14:00 – 16:00Basket, damer grundspel
14:00 – 15:50Beachvolley, 16-delsfinaler
3 augusti
02:00 – 05:35Friidrott, herrar trestegskval, försöksheat 1500 m, damer spjutkval, försöksheat 400 m, längdfinal, herrar försöksheat 200 m, 400 m häckfinal
02:00 – 03:50Beachvolley, damer, kvartsfinaler
02:00 – 04:00Volleyboll, herrar, kvartsfinal
02:30 – 06:15Kanot, sprint Semi- och finaler damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, K-1 1000 m, damer K-2 500 m.
02:30 – 04:30Handboll, herrar, kvartsfinal
03:00 – 05:00Basket, herrar, kvartsfinal
03:00 – 04:30Simhopp, herrar 3 m svikt, semifinal
03:00 – 06:00Bordtennis, lag, kvartsfinaler
03:30 – 05:15Landhockey, herrar, semifinal
04:00 – 06:40Boxning, kvartsfinaler herrar -52 kg, -63 kg, damer -60 kg, semifinaler herrar -57 kg, -91 kg, final damer -57 kg
04:00 – 06:30Brottning, återkval, herrar grekisk-romersk stil -77 kg, -97 kg, damer fristil -68 kg, åttondels och, kvartsfinaler, herrar grekisk-romersk stil – 67 kg, -87 kg, damer fristil -62 kg
06:00 – 08:00Volleyboll, herrar, kvartsfinal
06:15 – 08:15Handboll, herrar, kvartsfinal
06:40 – 08:40Basket, herrar, kvartsfinal
06:50 – 09:00Tyngdlyftning, herrar -109 kg, grupp B
07:00 – 09:50Vattenpolo, damer, kvartsfinaler
07:30 – 09:55Segling, medaljrace finnjolle och Nacra 17 mixed
07:30 – 10:30Bordtennis, lag, kvartsfinaler
08:00 – 09:30Simhopp, herrar 3 m svikt final
08:30 – 11:10Cykelsport, velodrom. Damer lagförföljelse kval och final, herrar lagsprint kval och final
10:00 – 12:15Gymnastik, artistisk grenfinaler. Herrar barr, damer bom, herrar räck.
10:00 – 12:40Boxning, kvartsfinaler damer -60 kg, herrar -52 kg, -63 kg, semfinaler herrar -57 kg, -91 kg, final herrar -69 kg
10:00 – 13:00Fotboll, herrar, semifinal
10:00 – 12:00Handboll, herrar, kvartsfinal
10:00 – 15:40Sportklättring, herrar kombinationskval
10:00 – 12:00Volleyboll, herrar, kvartsfinal
10:20 – 12:20Basket, herrar, kvartsfinal
11:15 – 15:00Brottning, semifinaler herrar grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk-romersk stil -77 kg, -97 kg, damer fristil -68 kg
11:20 – 14:10Vattenpolo, damer, kvartsfinaler
12:00 – 14:55Friidrott, försöksheat herrar 110 m häck, kulkval, stavhoppsfinal, försöksheat 5000 m, damer släggfinal, herrar 200 m, semifinaler, damer 800 m final, 200 m final
12:00 – 15:00Baseboll, utslagssteg 5
12:00 – 15:45Ridsport, Banhoppning, individuellt kval
12:00 – 13:45Landhockey, herrar, semifinal
12:30 – 14:00Konstsim, duett, tekniskt program
12:30 – 15:30Bordtennis, lag, semifinaler
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, herrar -109 kg, grupp A
13:00 – 16:00Fotboll, herrar, semifinal
13:45 – 15:45Handboll, herrar, kvartsfinal
14:00 – 16:00Basket, herrar, kvartsfinal
14:00 – 15:50Beachvolley, damer, kvartsfinaler
14:30 – 16:30Volleyboll, herrar, kvartsfinal
23:30 – 02:10Simning, öppet vatten, damer 10 km
4 augusti
00:30 – 08:30Golf, damer, första rundan
02:00 – 05:25Friidrott, herrar tiokamp 100 m, längdhopp, kula, herrar spjutkval, damer sjukamp 100m häck, höjdhopp, herrar 110 m häck, semifinaler, damer 400 m häckfinal.
02:00 – 03:50Beachvolley, herrar, kvartsfinaler
02:00 – 06:40Skateboard, damer park
02:00 – 04:00Volleyboll, damer, kvartsfinal
02:30 – 05:40Kanot, sprint försöksheat herrar K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m, kvartsfinaler herrar K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m
02:30 – 04:30Handboll, damer, kvartsfinal
03:00 – 05:00Basket, damer, kvartsfinal
03:00 – 06:00Bordtennis, damer lag, semifinaler
03:30 – 05:15Landhockey, damer, semifinal
04:00 – 06:30Brottning, återkval herrar grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg, åttondels- och, kvartsfinaler herrar fristil -57 kg, -86 kg och damer fristil -57 kg.
05:00 – 08:00Baseboll, utslagssteg 6
06:00 – 08:00Volleyboll, damer, kvartsfinal
06:15 – 08:15Handboll, damer, kvartsfinal
06:40 – 08:40Basket, damer, kvartsfinal
06:50 – 09:00Tyngdlyftning, herrar +109 kg, grupp B
07:00 – 09:10Boxning, semifinaler damer -51 kg, -69 kg, herrar +91 kg, final herrar -81 kg
07:00 – 09:50Vattenpolo, herrar, kvartsfinaler
07:30 – 09:55Segling, medaljrace 470
07:30 – 10:30Bordtennis, herrar lag, semifinaler
08:00 – 10:30Simhopp, damer 10 m plattform försök
08:30 – 12:00Cykelsport, velodrom. Herrar sprintkval, 1/32-finaler och 1/16-delsfinaler, damer keirin första omgången och återkval, herrar lagförföljelsefinal.
10:00 – 12:00Handboll, damer, kvartsfinal
10:00 – 15:40Sportklättring, damer kombinationskval
10:00 – 12:00Volleyboll, damer, kvartsfinal
10:20 – 12:20Basket, damer, kvartsfinal
11:15 – 15:00Brottning, semifinaler herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg, bronsmatcher och finaler grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg
11:20 – 14:10Vattenpolo, herrar, kvartsfinaler
11:30 – 15:00Friidrott, herrar tiokamp höjdhopp, 400 m, damer 1500 m, semifinaler, damer sjukamp kula, 200 m, damer 400 m, semifinaler, 3000 m hinder final, herrar släggfinal, 800 m final, 200 m final.
12:00 – 15:00Baseboll, utslagssteg 7
12:00 – 14:40Ridsport, banhoppning, individuell final
12:00 – 13:45Landhockey, damer, semifinal
12:30 – 14:00Konstsim, final, duett, fritt program
12:30 – 15:30Bordtennis, herrar lag, semifinaler
12:50 – 15:00Tyngdlyftning, herrar +109 kg, grupp A
13:45 – 15:45Handboll, damer, kvartsfinal
14:00 – 16:00Basket, damer, kvartsfinal
14:00 – 15:50Beachvolley, herrar, kvartsfinaler
14:30 – 16:30Volleyboll, damer, kvartsfinal
23:30 – 02:10Simning, öppet vatten, herrar 10 km
5 augusti
00:30 – 08:30Golf, damer, andra rundan
02:00 – 08:15Friidrott, herrar tiokamp 110 m häck, diskus och stavhopp, damer höjdhoppskval, sjukamp längdhopp och stavhopp, damer 4×100 m stafettförsök, herrar trestegsfinal, kulfinal, herrar 4×100 m stafettförsök, 110 m häckfinal.
02:00 – 03:50Beachvolley, semifinaler
02:00 – 06:40Skateboard, herrar park
02:30 – 06:05Kanot, sprint semi- och finaler K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m
03:00 – 04:30Simhopp, damer 10 m plattform, semifinaler
03:00 – 07:45Karate, damer kata, eliminering och rankingomgång, herrar kumite -67 kg elimineringsrunda
03:30 – 05:15Landhockey, herrar, bronsmatch
04:00 – 07:00Bordtennis, damer lag, bronsmatch
04:00 – 06:30Brottning, återkval herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg, åttondels- och, kvartsfinaler herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg.
06:00 – 12:30Modern Femkamp, fäktning
06:00 – 08:00Volleyboll, herrar, semifinal
06:15 – 08:15Basket, herrar, semifinal
07:00 – 09:10Boxning, semifinaler damer -60 kg, herrar -52 kg, -75 kg, final herrar -57 kg
07:00 – 09:50Vattenpolo, damer placeringsmatcher 5-8 och, semifinal
08:00 – 09:30Simhopp, damer 10 m plattform final
08:30 – 11:50Cykelsport, velodrom. Herrar omnimum, herrar sprint åttondels-, kvartsfinaler, damer keirin kvarts-, semi- och finaler.
09:30 – 11:05Friidrott, herrar gång 20 km
10:00 – 13:00Fotboll, damer, bronsmatch
10:00 – 12:00Handboll, herrar, semifinal
10:00 – 14:40Karate, damer Kumite -55 kg elimineringsrunda, kata, bronsmatch och final, semi- och finaler kumite herrar -67 kg, damer -55 kg.
10:30 – 15:20Sportklättring, herrar kombinationsfinal
11:15 – 15:00Brottning, semifinaler herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg, bronsmatch och finaler herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg.
11:20 – 14:10Vattenpolo, damer placeringsmatcher 5-8 och, semifinal
12:00 – 14:45Friidrott, herrar tiokamp spjut, damer stavhoppsfinal, 4×400 m stafettsförsök, herrar 1500 m, semifinaler, 400 m final, damer sjukamp 800 m, herrar tiokamp 1500 m.
12:00 – 15:00Baseboll, semifinal
12:00 – 14:10Landhockey, herrar, final
12:30 – 15:40Bordtennis, damer lag, final
13:00 – 15:00Basket, herrar, semifinal
14:00 – 15:50Beachvolley, semifinaler
14:00 – 16:00Handboll, herrar, semifinal
14:00 – 16:00Volleyboll, herrar, semifinal
22:30 – 03:00Friidrott, herrar, gång 50 km
6 augusti
00:30 – 08:30Golf, damer, tredje rundan
02:30 – 04:40Kanot, sprint försök, damer C-2 500 m, herrar C-1 1000 m, damer och herrar K-4 500 m, kvartsfinaler damer C-2 500 m, herrar C-1 1000 m
03:00 – 05:50Beachvolley, damer, bronsmatch och final
03:00 – 07:45Karate, herrar kata eliminering och rankingomgång, damer kumite -61 kg eliminering
03:20 – 06:15Gymnastik, rytmisk, individuell mångkampskval
03:30 – 05:15Landhockey, damer, bronsmatch
04:00 – 07:00Fotboll, damer, final
04:00 – 07:00Bordtennis, herrar lag, bronsmatch
04:00 – 06:30Brottning, återkval herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg, åttondels- och, kvartsfinaler herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg.
06:00 – 08:00Volleyboll, damer, semifinal
06:40 – 08:40Basket, damer, semifinal
07:00 – 08:40Boxning, semifinaler damer -75 kg, herrar -63 kg, final herrar -91 kg
07:00 – 09:50Vattenpolo, herrar placeringsmatch (5-8:e plats) och, semifinal
07:30 – 13:15Modern Femkamp, damer
07:50 – 10:45Gymnastik, rytmisk, individuell mångkampskval
08:00 – 10:30Simhopp, herrar 10 km plattform försök
08:30 – 12:15Cykelsport, velodrom. Damer sprintkval, 1/32-dels och 1/16-delsfinaler, herrar sprintsemi- och final, damer madisonfinal.
09:30 – 11:15Friidrott, damer, gång 20 km
10:00 – 12:00Handboll, damer, semifinal
10:00 – 14:40Karate, herrar kumite -75 kg eliminiering, herrar kata, bronsmatch och final, semi- och finaler kumite damer -61 kg och herrar -75 kg
10:30 – 15:20Sportklättring, damer kombinationsfinal
11:15 – 15:00Brottning, semifinaler herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg, bronsmatch och final herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg.
11:20 – 14:10Vattenpolo, herrar placeringsmatch (5-8:e plats) och, semifinal
12:00 – 15:05Ridsport, banhoppning lagkval
12:00 – 14:10Landhockey, damer, final
12:30 – 14:00Konstsim, lag, tekniskt program
12:30 – 15:40Bordtennis, herrar, lagfinal
12:50 – 14:55Friidrott, herrar 4×400 m stafettförsök, damer spjutfinal, herrar 5000 m final, damer 400 m final, 1500 m final, herrar och damer 4×100 m stafettfinal
13:00 – 15:00Basket, damer, semifinal
13:00 – 16:00Fotboll, herrar, bronsmatch
14:00 – 16:00Handboll, damer, semifinal
14:00 – 16:00Volleyboll, damer, semifinal
7 augusti
00:00 – 03:15Friidrott, damer maraton
00:30 – 09:00Golf, damer, sista rundan
02:30 – 05:50Kanot, sprint semi- och finaler damer K-2 500 m, herrar K-1 1000 m, damer K-4 500 m, herrar K-4 500 m.
02:30 – 05:20Vattenpolo, damer placeringsmatch (7-8:e, 5-6:e plats)
03:00 – 05:50Beachvolley, herrar, bronsmatch och final
03:00 – 04:30Simhopp, herrar 10 m plattform, semifinal
03:00 – 05:40Gymnastik, rytmisk, lag mångkampskval
04:30 – 06:30Basket, herrar, final
05:00 – 08:00Baseboll, bronsmatch
06:30 – 08:30Volleyboll, herrar, bronsmatch
06:40 – 08:00Vattenpolo, damer, bronsmatch
07:00 – 08:55Boxning, finaler herrar -52 kg, -75 kg, damer -51 kg, -69 kg
07:00 – 13:35Karate, återkval, semi- och final kumite damer +61 kg och herrar +75 kg
07:30 – 13:15Modern Femkamp, herrar
08:00 – 09:30Simhopp, herrar 10 m plattform final
08:20 – 11:00Gymnastik, rytmisk, lag mångkampsfinal
08:30 – 11:25Cykelsport, velodrom. Damer sprint åttondels- och, kvartsfinaler, herrar keirin första omgång och återkval, herrar madison final.
09:00 – 11:00Basket, damer, bronsmatch
09:30 – 11:20Vattenpolo, damer, final
10:00 – 12:00Handboll, herrar, bronsmatch
11:45 – 15:00Brottning, återkval, bronsmatch och final herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg.
12:00 – 15:20Friidrott, damer höjdhoppsfinal, 10000 m final, herrar spjutfinal, 1500 m final, damer och herrar 4×400 m stafettfinal
12:00 – 15:30Baseboll, final
12:00 – 14:30Ridsport, banhoppning, lagfinal
12:30 – 14:10Konstsim, lag, fritt program
13:00 – 15:30Basket, herrar, bronsmatch
13:30 – 16:30Fotboll, herrar, final
14:00 – 16:30Handboll, herrar, final
14:15 – 16:45Volleyboll, herrar, final
8 augusti
00:00 – 02:45Friidrott, herrar maraton
02:00 – 04:00Volleyboll, damer, bronsmatch
02:30 – 05:20Vattenpolo, herrar placeringsmatch (7-8:e och 5-6:e plats)
03:00 – 06:15Cykelsport, velodrom. damer omnimum, damer sprint semi- och final, herrar keirin kvarts-, semi- och final.
04:00 – 06:00Handboll, damer, bronsmatch
04:00 – 05:55Gymnastik, rytmisk. lag, mångkampsfinal
04:30 – 07:00Basket, damer, final
06:30 – 09:00Volleyboll, damer, final
06:40 – 08:00Vattenpolo, herrar, bronsmatch
07:00 – 08:55Boxning, finaler damer -60 kg, -75 kg, herrar -63 kg, +91 kg
08:00 – 10:30Handboll, damer, final
09:30 – 11:20Vattenpolo, herrar, final
13:00 – 16:00Avslutningsceremoni

Program och schema för Sommar-OS 2020 i Tokyo

Sommar-OS i Tokyo 2020 kommer att pågå under lite mer än två veckors tid. OS-programmet är mer fullspäckat än någonsin med hela fem ny sporter som tillkommer i Tokyo-OS.

Invigningen kommer alltså att äga rum den 23 juli på New National Stadium. Dock drar spelen igång tidigare än så. Då både Softball- och fotbollsturneringarna drar igång redan den 21 juli. Men det är inga medaljevent som kommer att avgöras innan ceremonin tar plats.

New National Stadium kommer även att vara arenan där avslutningsceremonin tar plats den 8 augusti.

Fem nya sporter

Totalt är det 33 sporter på OS-programmet. Det är, som tidigare nämnt, en utökning med fem sporter jämför med OS:et i Rio. De ny sporterna i till Tokyo-OS är karate, skateboard, baseball/softball, surfning och sportklättring. Totalt är det 339 grenar som ska avverkas under OS i Japan, vilket är 33 fler än i Rio.

Nya grenar på OS-programmet i befintliga sporter

Det är inte bara fem nya sporter på programmet utan en rad nya grenar läggs till på OS-programmet i befintliga sporter. Många av grenarna som läggs till på programmet är mixgrenar med både manliga och kvinnliga deltagare. Se listan nedan för alla nya grenar som tillkommer.

De nya grenarna

  • Basket ”3×3”, damer & herrar.
  • Bordtennis ”mixeddubbel”.
  • Bågskytte ”mixad lagtävling”.
  • Ckel ”BMX freestyle park”, damer & herrar.
  • Velodrom (cykel) ”madison”, damer & herrar.
  • Friidrott ”mixad stafett 4 x 400 meter”.
  • Fäktning ”lagtävling”, damer & herrar.
  • Judo ”mixad lagtävling”.
  • Triathlon  ”mixad lagstafett”.

Ändringar av grenar

Det är också en rad ändringar av grenar på OS-programmet. Många av ändringarna jämnar ut könsfördelningen i visar sporter. Se nedan för alla ändringar.

Alla ändringar av grenar

  • I boxning byts två manliga viktklasser ut till två kvinnliga viktklasser ”57 kg” och ”69 kg”.
  • ”C1 200 m”, ”K2 200 m” och ”C2 slalom” för herrar byts ut till ”C1 200 m”, ”C1 slalom” och ”C2 500 m” för damer.
  • Tre nya grenar i simning ”mixad lagkapp 4×100 meter medley”, ”1 500 meter damer” och ”800 meter herrar”.
  • I rodd byts herrarnas ”lättvikt fyra utan styrman” till damernas distans ”fyra utan styrman”.
  • ”Mixed Multihaull” i segling byts ut till ”Mixad Foiling Miltihull”.
  • I skytte så tas herrarnas ”fripistol 50 meter”, ”gevär liggande 50 meter” och ”dubbeltrap” bort. Dessa tre byts ut till mixedtävling och individuell tävling i ”10 meter luftpistol”, ”trap” och ”10 meter luftgevär”.

Info hämtad från SOK.se