Svenska OS-truppen i Tokyo 2020/2021

Den svensk truppen till Tokyo-OS 2021 är nu komplett. Se nedan för den kompletta truppen med totalt 137 aktiva.

Badminton

Felix Burestedt, herrsingel

Bordtennis

Linda Bergström, damsingel
Mattias Falck, herrsingel och lag
Anton Källberg herrsingel och lag
Kristian Karlsson, lag
Jon Persson, reserv lag
Christina Källberg, damsingel

Boxning

Agnes Alexiusson, 60 kg
Adam Chartoi, 75 kg

Brottning

Sofia Mattsson, 53 kg
Henna Johansson, 62 kg
Alex Bjurberg Kessidis, 77 kg

Bågskytte

Christine Bjerendal, individuellt

Cykelsport

Emilia Fahlin, landsväg
Jenny Rissveds, mountainbike

Fotboll

Lag damer – 22 spelare

Friidrott

Daniel Ståhl, diskus
Simon Pettersson, diskus
Armand Duplantis, stavhopp
Angelica Bengtsson, stavhopp
Michaela Meijer, stavhopp
Kim Amb, spjut
Khaddi Sagnia, längdhopp
Thobias Montler, längdhopp
Fanny Roos, kula
Wictor Petersson, kula
Andreas Kramer, 800 meter
Kalle Berglund, 1 500 meter
Meraf Bahta, 10 000 meter
Sarah Lahti, 10 000 meter
Carolina Wikström, maraton
Emil Blomberg, hinderlöpning
Simon Sundström, hinderlöpning
Vidar Johansson, hinderlöpning
Erika Kinsey, höjdhopp
Maja Nilsson, höjdhopp

Gymnastik

Jonna Adlerteg, artistisk gymnastik
David Rumbutis, artistisk gymnastik

Golf

Alex Norén
Anna Nordqvist
Henrik Norlander
Madelene Sagström

Gång

Perseus Karlström, 20 km

Handboll

Lag herrar – 15 spelare
Lag damer – 15 spelare

Judo

Anna Bernholm, 70 kg
Tommy Macias, 73 kg
Robin Pacek, 81 kg
Marcus Nyman, 90 kg

Kanot

Linnea Stensils, K1
Petter Menning K-1 200 m
Erik Holmer, kanotslalom

Ridsport

Patrik Kittel, dressyr
Therese Nilshagen, dressyr
Juliette Ramel, dressyr
Antonia Ramel, dressyr
Louise Romeike, fälttävlan
Ludwig Svennerstål, fälttävlan
Therese Viklund, fälttävlan
Sara Algotsson Ostholt, fälttävlan
Malin Baryard Johnsson, hoppning
Henrik von Eckermann, hoppning
Peder Fredricson, hoppning
Rolf-Göran Bengtsson, hoppning

Rodd

Lovisa Claesson, singelsculler

Segling

Max Salminen, finnjolle
Anton Dahlberg, 470
Fredrik Bergström, 470
Olivia Bergström, 470
Lovisa Karlsson, 470
Josefin Olsson, laser radial
Jesper Stålheim, laser
Emil Järudd, Nacra 17
Cecilia Jonsson, Nacra 17

Simhopp

Emma Gullstrand, 3-meterssvikt

Simning

Sarah Sjöström, flera distanser
Erik Persson, 200 m bröstsim
Louise Hansson, 100 m fjäril
Sophie Hansson, 100 m bröstsim
Björn Seeliger, 50 fritt
Michelle Coleman, 50 m fritt
Robin Hanson, 200 m fritt
Emelie Fast, 100 m bröstsim
Victor Johansson, 800 m och 1 500 m.
Sara Junevik, 4×100 fritt
Lag 4×100 fritt damer
Lag 4×100 medley damer

Skateboard

Oskar Rozenberg Hallberg, park

Skyttesport

Stefan Nilsson, skeet

Tennis

Rebecca Peterson, damsingel

Tyngdlyftning

Patricia Strenius, 76 kg

Vilka aktiva kan bli uttagna i OS-truppen?

Att en aktiv får delta i ett sommar-OS beror på flera faktorer. Först och främst så måste Sverige ha tilldelats en kvotplats på grund av världsrankingen eller olika kvaltävlingar. Sveriges Olympiska Kommitté, SOK, utser sedan vilka svenskar som ska bli uttagna i OS-truppen, efter egna kriterier.

Reglerna för att kvala sig till OS kan vara olika från gren till gren men många sporter har kvalgränser som atleterna måste klara av för att få delta i OS. Dels måste den aktive klara kvalgränsen för att få delta i OS och sedan kriterierna för att bli uttagen av SOK.

I lagsporter så kvalar lagen till OS genom placeringar i större turneringar eller så möts lag i extra kval för att avgöra vilka lag som får delta i OS-turneringen.