Sveriges program och schema i Tokyo-OS

20 juli, 2021

I morgon är det dags för Tokyo-OS att smygstarta och Sverige representeras redan den första dagens av damernas fotbollslandslag som ska möta USA med matchstart 10:30 svensk tid.

Nedan ger vi dig hela programmet och schemat för Sveriges deltagande i Tokyo-OS. Notera att schemat är preliminärt och kan komma att ändras.

Hela Sveriges OS-program & schema

Onsdag 21 juli

10.30 Fotboll, damer gruppspel
Sverige – USA

Fredag 23 juli

01.30 Rodd, damer singelsculler, försöksheat
Lovisa Claesson

02.00 Bågskytte, damer individuellt, rankingomgång
Christine Bjerendal

13.00 Invigning

Lördag 24 juli

01.30 Rodd, damer singelsculler, återkval

02.00 Bordtennis, damer och herrar, singel
Linda Bergström
Christina Källberg
Mattias Falck
Anton Källberg

04.00 Tennis, damsingel, första omgången
Rebecca Peterson

07.15 Bordtennis, damer och herrar, singel första rundan
Linda Bergström
Christina Källberg
Mattias Falck
Anton Källberg

07.15 Handboll, herrar gruppspel
Sverige – Bahrain

07.30 Gymnastik, herrar artistisk gymnastik, kval, subdivision två
David Rumbutis

10.00 Ridsport, dressyr, dag 1, Lag och individuellt
Patrik Kittel
Antonia Ramel
Juliiette Ramel
Therese Nilshagen

10.30 Fotboll, damer gruppspel
Sverige – Australien

12.00 Simidrott, simning försökspass

12.28 damer 100 m fjäril försöksheat
Sarah Sjöström
Louise Hansson

13.55 herrar 100 m bröstsim försöksheat
Erik Persson

14.15 damer lagkapp 4×100 fritt försöksheat

12.30 Bordtennis, damer och herrar, singel första rundan
Linda Bergström
Christina Källberg
Mattias Falck
Anton Källberg

Söndag 25 juli

02.00 Rodd, damer singelsculler, Semifinaler E/F

02.00 Skyttesport, skeet, kval dag 1, herrar
Stefan Nilsson

03.00Badminton, gruppspel, herrsingel
Tien-Chen Chou, Taiwan – Felix Burestedt

03.30 Simidrott, finalpass

03.40 damer 100 m fjäril semifinal
ev. Sarah Sjöström
ev. Louise Hansson

04.33 herrar 100 m bröstsim semifinal
ev. Erik Persson

04.45 damer lagkapp 4×100 m fritt final
ev. Sverige

04.00 Tennis, damsingel, första rundan
Rebecca Peterson

05.00 Segling, laser och laser radial
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial

07.00 Bordtennis, damer och herrar, singel andra rundan

10.00 Ridsport, dressyr, dag 2, Lag och individuellt
Patrik Kittel
Antonia Ramel
Juliiette Ramel
Therese Nilshagen

12.00 Simidrott, försökspass

12.22 herrar 200 m fritt försöksheat
Robin Hanson

12.59 damer 100 m bröstsim försöksheat
Sophie Hansson
Emelie Fast

12.30 Handboll, damer, gruppspel
Spanien – Sverige

13.20 Gymnastik, damer artistisk gymnastik, kval, subdivision fem
Jonna Adlerteg

Måndag 26 juli

02.00 Rodd, damer singelsculler, kvartsfinaler

02.00 Skyttesport, skeet, kval dag 2 och finaler, herrar
Stefan Nilsson

03.00 Bordtennis, damer och herrar, singel andra rundan

03.30 Simidrott, finalpass

03.30 damer 100 m fjäril final
ev. Sarah Sjöström
ev. Louise Hansson

03.37 herrar 200 m fritt semifinaler
ev. Robin Hanson

03.50 damer 100 m bröstsim semifinaler
ev. Sophie Hansson, Emelie Fast

04.12 herrar 100 m bröstsim final
ev. Erik Persson

04.00 Judo, herrar -73 kg, eliminering och kvartsfinaler herrar -73 kg
Tommy Macias

04.00 Tennis, damsingel, andra omgången

04.00 Boxning, herrar -75 kg, första rundan
Adam Chartoi

05.00 Segling, laser och laser radial
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial

07.30 Bordtennis, damer och herrar, singel tredje rundan

10.00 Judo, herrar -73 kg, återkval, semi och finaler herrar -73 kg
ev. Tommy Macias

10.00 Boxning, herrar -75 kg, första rundan
Adam Chartoi

12.30 Handboll, herrar gruppspel
Japan – Sverige

Tisdag 27 juli

01.30 Rodd, damer singelsculler, semifinaler C/D

02.30 Bågskytte, damer individuellt, 1/32- och 1/16-dels utslagning
Christine Bjerendal

03.00 Bordtennis, damer och herrar, singel tredje rundan

03.30 Simidrott, finalpass

03.43 herrar 200 m fritt final
ev. Robin Hanson

04.17 damer 100 m bröstsim final
ev. Sophie Hansson, Emelie Fast

04.00 Tennis, damsingel, tredje omgången

04.00 Judo, herrar -81 kg, eliminering och kvartsfinaler, herrar -81 kg
Robin Pacek

04.00 Boxning, damer -60 kg, 1/16-delsfinaler
Agnes Alexiusson

05.00 Segling, Laser, Laser Radial, Finnjolle
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial
Max Salmine, finnjollen

07.15 Handboll, damer gruppspel

Sverige – ROK
07.30 Bordtennis, damer och herrar, singel tredje rundan och 1/16-delsfinaler

08.00 Cykel, mountainbike, damer
Jenny Rissveds

09.00 Bågskytte, damer individuellt, 1/32- och 1/16-dels utslagning
Christine Bjerendal

10.00 Fotboll, damer gruppspeL
Nya Zeeland – Sverige

10.00 Boxning, damer -60 kg, 1/16-delsfinaler
Agnes Alexiusson

10.00 Ridsport, dressyr, lag, Grand Prix special
Patrik Kittel
Antonia Ramel
Juliiette Ramel
Therese Nilshagen

10.00 Judo, herrar -81 kg, återkval, semi och finaler, herrar -81 kg
ev. Robin Pacek

12.00 Simidrott, försökspass

12.02 herrar 100 m fritt försöksheat
Robin Hanson

12.50 herrar 200 m bröstsim försöksheat
Erik Persson

13.37 herrar 800 m fritt försöksheat
Victor Johansson

12.20 Badminton, gruppspel, herrsingel
Brian Yang, Kanada – Felix Burestedt

12.30 Bordtennis, damer och herrar, singel 1/16-delsfinaler

Onsdag 28 juli

01.30 Rodd, damer singelsculler, semifinaler A/B

02.00 Handboll, herrar, gruppspel
Sverige – Portugal

02.30 Bågskytte, damer individuellt, 1/32- och 1/16-dels utslagning
Christine Bjerendal

03.00 Bordtennis, damer och herrar, singel kvartsfinaler

03.30 Simidrott, finalpass

03.30 herrar 100 m fritt semifinaler
ev. Robin Hanson

04.21 herrar 200 m bröstsim semifinaler
ev. Erik Persson

04.00 Tennis, damsingel, kvartsfinaler

04.00 Judo, damer -70 kg, herrar -90 kg, eliminering och kvartsfinaler, damer -70 kg
Anna Bernholm, herrar -90 kg
Marcus Nyman

05.00 Segling, Finnjolle, 470, Nacra 17
Max Salmine, finnjollen,
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 470
Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, 470
Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Nacra 17

06.00 Kanot, kanotslalom, K-1 herrar, Försöksheat Erik Holmer

08.00 Bordtennis, damer och herrar, singel kvartsfinaler

09.00 Bågskytte, damer individuellt, 1/32- och 1/16-dels utslagning

Christine Bjerendal

10.00 Judo, damer -70 kg, herrar -90 kg, återkval, semi och finaler, damer -70 kg, herrar -90 kg
ev. Anna Bernholm
ev. Marcus Nyman

10.30 Ridsport, dressyr, individuellt, Grand Prix
Patrik Kittel
Antonia Ramel
Juliiette Ramel
Therese Nilshagen

11.00 Badminton, gruppspel, herrsingel
Felix Burestedt

12.00 Simidrott, försökspass

12.02 damer 100 m fritt försöksheat
Sarah Sjöström
Michelle Coleman

12.59 damer 200 m bröstsim försöksheat
Sophie Hansson

12.15 Gymnastik, herrar artistisk gymnastik, mångkampsfinal

12.50 Gymnastik, damer artistisk gymnastik, mångkampsfinal

13.00 Bordtennis, herrar singel, kvartsfinaler

Torsdag 29 juli

00.30 Golf, herrar, första rundan
Alex Noren
Henrik Norlander

01.30 Rodd, damer singelsculler, final E, F och D

02.30 Bågskytte, damer individuellt, 1/32- och 1/16-dels utslagning
Christine Bjerendal

03.30 Simidrott, finalpass

03.30 herrar 800 m fritt final
ev. Victor Johansson

03.44 herrar 200 m bröstsim final
ev. Erik Persson

03.53 damer 100 m fritt semifinaler
ev. Sarah Sjöström
ev. Michelle Coleman

04.37 herrar 100 m fritt final
ev. Robin Hanson

04.54 damer 200 m bröstsim semifinaler
ev. Sophie Hansson

04.00 Bordtennis, damer singel, semifinaler

04.00 Tennis, damsingel, semfinaler

04.00 Boxning, herrar -75 kg, åttondelsfinaler

05.00 Segling, Laser och Laser Radial, Finnjolle, 470 och Nacra 17
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial
Max Salmine, finnjollen,
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 470
Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, 470
Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Nacra 17

08.00 Bordtennis, herrar singel, semifinaler

09.00 Bågskytte, damer individuellt, 1/32- och 1/16-dels utslagning
Christine Bjerendal

10.00 Badminton, herrsingel, åttondelsfinal

10.00 Boxning, herrar -75 kg, åttondelsfinaler
ev. Adam Chartoi

12.30 Handboll, damer, gruppspel
Sverige – Frankrike

13.00 Bordtennis, damer singel, bronsmatch och final

Fredag 30 juli

00.30 Golf, herrar, andra rundan
Alex Noren
Henrik Norlander

01.30 Ridsport, fälttävlan, dressyr, lag och individuellt

01.45 Rodd, damer singelsculler, final C, B och A

02.00 Friidrott, damer och herrar, herrar 3000 m hinder försök
Emil Blomberg, hinderlöpning
Vidar Johansson, hinderlöpning
Simon Sundström, hinderlöpning
Daniel Ståhl, diskus
Simon Pettersson, diskus

02.30 Bågskytte, damer individuellt, åttondelsfinaler
ev. Christine Bjerendal

03.30 Simidrott, finalpass

03.41 damer 200 m bröstsim final
ev. Sophie Hansson

03.59 damer 100 m fritt final
ev. Sarah Sjöström
ev. Michelle Coleman

04.00 Boxning, damer -60 kg, åttondelsfinaler

05.00 Segling, Laser, Laser Radial, 470
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 470
Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, 470

07.00 Kanot, kanotslalom, K-1 herrar, semifinal och final

07.15 Handboll, herrar, gruppspel
Sverige – Egypten

07.45 Bågskytte, damer individuellt, kvartsfinalers- och semifinaler, bronsmatch och final
ev. Christine Bjerendal

08.00 Simidrott, simhopp, damer 3 m svikthopp, försök
Emma Gullstrand

10.00 Boxning, damer -60 kg, åttondelsfinaler

10.00 Fotboll, damer kvartsfinal

10.30 Ridsport, fälttävlan, dressyr, lag och individuellt

11.00 Fotboll, damer kvartsfinal

12.00 Simidrott, försökspass

12.02 herrar 50 m fritt försöksheat
Björn Seeliger

12.24 damer 50 m fritt försöksheat
Sarah Sjöström
Michelle Coleman

12.48 herrar 1500 m fritt försöksheat
Victor Johansson

13.36 damer lagkapp 4×100 m medley försöksheat
Sverige

12.00 Fotboll, damer kvartsfinal

12.00 Friidrott, damer och herrar, damer 5000 m försök, kula kval
Meraf Bahta, 5000 m
Fanny Roos, kula

13.00 Fotboll, damer kvartsfinal

13.00 Bordtennis, herrar singel, bronsmatch och final

Lördag 31 juli

00.30 Golf, herrar, tredje rundan

01.30 Ridsport, fälttävlan, dressyr, lag och individuellt.

02.00 Friidrott, damer och herrar, herrar stavhoppskval, 800 m
Armand Duplantis, stavhopp
Andreas Kramer, 800 m

02.00 Badminton, herrsingel, kvartsfinaler

03.30 Simidrott, finalpass

04.11 herrar 50 m fritt semifinaler
ev. Björn Seeliger

04.32 damer 50 m fritt semifinaler
ev. Sarah Sjöström
ev. Michelle Coleman

05.00 Segling, Finnjolle, Nacra 17
Max Salmine, finnjollen
Emil Järudd/Cecilia Jonsson, Nacra 17

05.00 Tennis, damsingel, bronsmatch och final

07.15 Handboll, damer, gruppspel
Brasilien – Sverige

08.00 Simidrott, simhopp, damer 3 m svikthopp, semifinaler

12.00 Friidrott, damer och herrar, herrar längdhoppskval, herrar diskus final
Thobias Montler, längdhopp
ev. Daniel Ståhl, diskus
ev. Simon Pettersson, diskus

Söndag 1 augusti

00.30 Golf, herrar, fjärde rundan

00.45 Ridsport, fälttävlan, terrängritt, lag och individuellt
Therese Viklund
Ludvig Svennerstål
Louise Romeike

02.10 Friidrott, damer och herrar, damer längdhoppskval, kula final
Khadijatou Sagnia, längdhopp
ev. Fanny Roos, kula

03.00 Bordtennis, herrar lag, 1/16-delsfinaler
Mattias Falck
Anton Källberg
Kristian Karlsson

03.30 Simidrott, finalpass

03.30 herrar 50 m fritt final
ev. Björn Seeliger

03.37 damer 50 m fritt final
ev. Sarah Sjöström
ev. Michelle Coleman

03.44 herrar 1500 m fritt final
ev. Victor Johansson

04.11 damer 4×100 m medley final
ev. Sverige

04.00 Boxning, herrar -75 kg, kvartsfinalersfinaler

05.00 Segling, Finnjolle, 470, Nacra 17, Laser och Laser Radial

Max Salmine, finnjollen
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 470
Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, 470
Emil Järudd/Cecilia Jonsson, nacra 17
Jesper Stålheim, laser
Josefin Olsson, laser radial

06.00 Badminton, herrsingel, semifinaler

06.50 Tyngdlyftning, damer -76 kg
grupp B

07.30 Bordtennis, damer och herrar lag, 1/16-delsfinaler

08.00 Simidrott, simhopp, damer 3 m svikthopp, final

10.00 Gymnastik, artisktisk gymnastik grenfinaler, herrar fristående, damer hopp, herrar bygelhäst, damer barr

10.00 Boxning, herrar -75 kg, kvartsfinalersfinaler

12.00 Friidrott, damer och herrar, herrar 800 m semifinaler
ev. Andreas Kramer

12.30 Bordtennis, damer och herrar lag, 1/16-delsfinaler

12.30 Handboll, herrar, gruppspel
Danmark – Sverige

12.50 Tyngdlyftning, damer -76 kg
grupp A

Måndag 2 augusti

02.00 Friidrott, damer och herrar, herrar längdhoppsfinal
ev. Thobias Montler

03.00 Bordtennis, herrar, 1/16-delsfinaler
Mattias Falck
Anton Källberg
Kristian Karlsson

04.00 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, omgång 1 och 2 herrar -77 kg
Alex Bjurberg Kessidis

05.00 Segling, 470
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, 470
Olivia Bergström/Lovisa Karlsson, 470

07.15 Handboll, damer grundspel
Ungern – Sverige

07.30 Bordtennis, herrar lag, kvartsfinaler

10.00 Gymnastik, artistisk gymnastik grenfinaler, herrar ringar, damer fristående, herrar hopp

10.00 Fotboll, damer semifinal

10.00 Ridsport, fälttävlan, hoppning, lagfinal, individuellt kval och final
Louise Romeike
Ludvig Svennerstål
Therese Viklund

11.15 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, semifinaler herrar -77 kg
ev. Alex Bjurberg Kessidis

12.00 Friidrott, damer och herrar, damer stavhoppskval, herrar 3000 m hinder final
Angelica Bengtsson, stavhopp, damer 5000 m final
Michaela Meijer, stavhopp
ev. Emil Blomberg, hinderlöpning
ev. Vidar Johansson, hinderlöpning
ev. Simon Sundström , hinderlöpning
ev. Meraf Bahta, 5000 m

12.30 Bordtennis, herrar lag, kvartsfinaler

13.00 Fotboll, damer semifinal

13.00 Badminton, herrsingel, bronsmatch och final

Tisdag 3 augusti

02.00 Friidrott, damer och herrar, herrar försöksheat 1500 m Kalle Berglund, damer längdfinal
ev. Khaddi Sagnia

02.30 Handboll, herrar kvartsfinal

03.00 Bordtennis, herrar lag, kvartsfinaler

04.00 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, återkval herrar -77 kg, omgång 1 och 2 damer -62 kg
ev. Alex Bjurberg Kessidis
Henna Johansson

04.00 Boxning, damer -60 kg, kvartsfinalersfinaler

06.15 Handboll, herrar kvartsfinal

07.30 Bordtennis, herrar lag, kvartsfinaler

07.30 Segling, Finnjolle och Nacra 17, Medaljrace

Max Salmine, finnjollen
Emil Järudd/Cecilia Jonsson, nacra 17

10.00 Gymnastik, artistisk gymnastik, grenfinaler, herrar barr, damer bom, herrar räck.

10.00 Handboll, herrar kvartsfinal

10.00 Boxning, damer -60 kg, kvartsfinalersfinaler

11.15 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, semifinaler damer -62 kg
ev. Henna Johansson

bronsmatcher och finaler herrar -77 kg
ev. Alex Bjurberg Kessidis

12.00 Friidrott, damer och herrar, försöksheat kulkval, stavhoppsfinal
Wictor Petersson, kula
ev. Armand Duplantis, stavhopp

12.00 Ridsport, banhoppning, individuellt kval
Peder Fredricson
Malin Baryard Johnsson
Henrik von Eckermann

12.30 Bordtennis, herrar lag, semifinaler

13.45 Handboll, herrar kvartsfinal

Onsdag 4 augusti

00.30 Golf, damer, första rundan
Anna Nordqvist
Madelene Sagström

02.00 Friidrott, damer och herrar, herrar spjutkval
Kim Amb, spjut

02.30 Kanot, sprint, damer och herrar, försöksheat herrar K-1 200 m, damer K-1 500 m, kvartsfinaler herrar K-1 200 m, damer K-1 500 m
Petter Menning K-1 200 m
Linnea Stensils, K-1 500 m

02.30 Handboll, damer kvartsfinal

04.00 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, återkval damer -62 kg
ev. Henna Johansson

06.15 Handboll, damer kvartsfinal

07.30 Bordtennis, herrar lag, semifinaler

07.30 Segling, 470 medaljrace
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström
Olivia Bergström/Lovisa Karlsson

10.00 Handboll, damer kvartsfinal

11.15 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, bronsmatcher och finaler damer -62 kg
ev. Henna Johansson

11.30 Friidrott, damer och herrar, herrar 800 m final
ev. Andreas Kramer

12.00 Ridsport, banhoppning, individuell final
Peder Fredricson
Malin Baryard Johnsson
Henrik von Eckermann

12.30 Bordtennis, herrar lag, semifinaler

13.45 Handboll, damer kvartsfinal

Torsdag 5 augusti

00.30 Golf, damer, andra rundan
Anna Nordqvist
Madelene Sagström

02.00 Skateboard, park, herrar
Oskar Rozenberg Hallberg

02.00 Friidrott, damer och herrar, damer höjdhoppskval, herrar kulfinal
Erika Kinsey, höjdhopp
Maja Nilsson, höjdhopp
Ev, Wictor Petersson, kula

02.30 Kanot, sprint, damer och herrar, semi- och finaler herrar K-1 200 m, damer K-1 500 m
ev. Petter Menning, K-1 200 m
ev. Linnea Stensils, K-1 500 m

04.00 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, omgång 1 och 2 damer -53 kg Sofia Mattsson

07.00 Boxning, damer -60 kg, herrar -75 kg, semifinaler

09.30 Friidrott, herrar gång, 20 km
Perseus Karlström

10.00 Fotboll, damer bronsmatch

10.00 Handboll, herrar semifinal

11.15 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, semifinaler damer -53 kg
ev. Sofia Mattsson

12.00 Friidrott, damer och herrar, damer stavhoppsfinal
ev. Angelica Bengtsson
ev. Michaela Meijer

14.00 Handboll, herrar semifinal

23.30 Friidrott, herrar gång 50 km

Fredag 6 augusti

00.30 Golf, damer, tredje rundan

04.00 Bordtennis, herrar lag, bronsmatch

04.00 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, återkval damer -53 kg
ev. Sofia Mattsson

04.00 Fotboll, damer final

10.00 Handboll, damer semifinal

11.15 Brottning, herrar grekisk-romersk och damer fristil, bronsmatch och final damer -53 kg
ev. Sofia Mattsson

12.00 Ridsport, banhoppning, lagkval
Peder Fredricson
Malin Baryard Johnsson
Henrik von Eckermann

12.30 Bordtennis, herrar lag, final

14.00 Handboll, damer semifinal

Lördag 7 augusti

00.00 Friidrott, damernas maraton
Carolina Wikström

00.30 Golf, damer, fjärde rundan

07.00 Boxning, herrar -75 kg, final

10.00 Handboll, herrar bronsmatch

12.00 Friidrott, damer och herrar, damer höjdhoppsfinal, 10000 m final
ev. Erika Kinsey, höjdhopp
ev. Maja Nilsson, höjdhopp
Meraf Bahta, 10 000 meter
Sarah Lahti, 10 000 meter

12.00 Ridsport, banhoppning, lagfinal
Peder Fredricson
Malin Baryard Johnsson
Henrik von Eckermann

14.00 Handboll, herrar final

Söndag 8 augusti

04.00 Handboll, damer bronsmatch

07.00 Boxning, damer -60 kg, final

08.00 Handboll, damer final